Haberler Manşet

MAYMUN ÇİÇEĞİ SEKS PARTİLERİNDEN BULAŞMIŞ OLABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önde gelen bir danışmanına göre, son zamanlarda maymun çiçeği virüsü enfeksiyonları salgını, İspanya ve Belçika’da meydana gelen çılgın seks partileri ile bağlantılı. Daha önce DSÖ’nün acil durum departmanına başkanlık eden Dr David Heymann, Associated Press’e (AP) hastalığın yayılmasını açıklamak için birincil teorinin iki ülkede meydana gelen çılgınca cinsel bulaşma olduğunu söyledi.

Avrupalı ​​ve Amerikalı sağlık yetkilileri, son günlerde Afrika dışında nadiren görülen bir hastalığın şaşırtıcı bir salgını olarak çoğunlukla genç erkeklerde olmak üzere bir dizi maymun çiçeği vakası tespit etti. Dünyanın dört bir yanındaki sağlık yetkilileri daha fazla vakayı izliyor çünkü hastalık ilk kez Afrika’ya seyahat etmeyen insanlar arasında yayılıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, genel nüfusa yönelik riskin düşük olduğunu vurgulamaktadırlar.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara sıçrayan bir virüs. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika’da görüldü. Hastalık ilk olarak bilim adamları tarafından 1958’de araştırma maymunlarında iki “çiçek hastalığı benzeri” hastalık salgını olduğunda tanımlandı – bu nedenle maymun çiçeği adı verildi. Bilinen ilk insan enfeksiyonu 1970 yılında Kongo’nun uzak bir bölgesinde 9 yaşındaki bir çocukta görüldü.

Çılgın Seks Partileri Bulaşı Arttırdı

Daha önce DSÖ’nün acil durum departmanına başkanlık eden Dr. David Heymann, Associated Press’e, hastalığın yayılmasını açıklamak için önde gelen teorinin İspanya ve Belçika’da düzenlenen çılgınlık seks etkinliklerinde cinsel bulaşma olduğunu söyledi.

Heymann, “Enfekte olmuş birinin lezyonlarıyla yakın temas olduğunda maymun çiçeğinin yayılabileceğini biliyoruz ve cinsel temas şimdi bu aktarımı güçlendirmiş gibi görünüyor” dedi.Bu, insanların esas olarak vahşi kemirgenler ve primatlar gibi hayvanlar tarafından enfekte olduğu ve salgınların sınırları aşmadığı Orta ve Batı Afrika’da hastalığın tipik yayılma modelinden önemli bir ayrılığa işaret ediyor.

Sağlık yetkilileri, Avrupa’da bilinen vakaların çoğunun erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler arasında olduğunu, ancak herhangi birinin hasta bir kişiyle, kıyafetleriyle veya çarşaflarıyla yakın temas yoluyla bulaşabileceğini söylüyor. Bilim adamları, yayılmanın cinsel ilişkden mi yoksa sadece yakın temastan mı kaynaklandığını çözmenin zor olacağını söylüyor.

kaynak yeryüzünden haberler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir