Haberler

Melih Gökçek’in zengin ettiği şirkete verilen ihale ikinci kez iptal edildi

Danıştay’ın iptal kararıyla tekrarlanan Bursa’daki Bursaray Emek-Şehir Hastanesi metro hattı ihalesi ikinci kez iptal edildi.

BirGün‘den Oktay Evsen‘in haberine göre, ilk ihalede olduğu gibi ikinci ihalenin de serbest rekabet koşullarının sağlanamadığı gerekçesiyle iptal edildiği bildirildi. Danıştay’ın iptal ettiği iki ihale de Söğüt-Taşyapı ortaklığına verilmişti. İş ortaklığında yer alan Söğüt İnşaat ile eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı AKP’li Melih Gökçek’in yakın ilişkileri olduğu bilinirken iş ortaklığındaki bir diğer şirket olan Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı ise 17-25 Aralık operasyonunda gözaltına alınmıştı.

İhale sürecinin tamamı Danıştay’a taşındı

Bursaray Emek-Şehir Hastanesi metro hattının ilk ihalesi 27 Ekim 2020’de gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1 milyar 787 milyon lira maliyet öngörülen ihaleyi başka firmalara açık olmayan bir şekilde davet usulü ile yaptı ve ihale 1 milyar 607 milyon liralık teklif veren Söğüt-Taşyapı ortaklığına verildi.

Ege Gökmen İnşaat ve Günfalt İnşaat ise bu çapta bir ihalenin davet usulüyle yapılmasına itiraz ederek dava açtı. Davanın Ankara 4’üncü İdare Mahkemesi tarafından reddi üzerine konu Danıştay’a götürüldü. Danıştay 13’üncü Dairesi 1 milyar 600 milyon liralık hafif raylı sistem ihalesini iptal etti.

5 Mayıs 2021’deki ikinci ihale, Danıştay’ın açık kararına rağmen yine davet yöntemiyle yapıldı. Çelikler, Gülermak Kolin, Söğüt, Makyol, Taşyapı’nın girdiği ihaleyi yine Söğüt-Taşyapı ortaklığı kazandı. İkinci ihalede maliyet hesabı 2 milyar 350 milyon liraya yükselirken, ihale 1 milyar 950 milyon liraya sonuçlandı. İki ihale arasındaki 342 milyon liralık fiyat artışı ise tartışma konusu oldu.

Gökçek döneminde Söğüt inşaat büyüdü

Metro ihalesini alan iş ortaklığındaki iki şirketten biri olan Söğüt İnşaat’ın yıldızı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) eski başkanı AKP’li Melih Gökçek döneminde hızla parladı. Mustafa Akan’ın sahibi olduğu Söğüt İnşaat, Gökçek döneminde ABB’nin gerçekleştirdiği çok sayıda ihaleyi aldı. Söğüt İnşaat’ın AKP’li Gökçek döneminde ABB’den aldığı sadece 8 ihalenin güncel değeri 12,3 milyar TL’yi buluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir