Haberler İnsan Hakları

Metin Lokumcu davası: Uyarı yapıldığını duymadım

TRABZON – Artvin Hopa’da 2011 yılında polis müdahalesi sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nün ölümüne ilişkin görülen duruşmada sanık polis, “Gaz kullanımından önce herhangi bir uyarı yapıldığını duymadım” dedi.

Artvin’in Hopa ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu 2011’de kente yaptığı ziyaret sırasında yaşanan polis saldırısında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın 5’nci duruşması görülüyor. Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanan 13 sanıktan polis Taner Ballı, duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya Lokumcu ailesinin yanı sıra çevre kentlerden çok sayıda kişi katıldı.

Duruşmada ilk olarak Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İkizdere Çevre Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, Ordu Çevre Derneği, Eğitim Sen Trabzon Şubesi ve Yeşil Artvin Derneği tarafından da katılım talebinde bulunuldu. Mahkeme heyeti bu talepleri, suçtan doğrudan zarar görme ihtimalinin bulunmadığı gerekçesiyle reddetti.

TALİMAT ÇEVİK KUVVET AMİRİNDEN

Katılma taleplerinin ardından sanık polis Taner Ballı’nın savunmasına geçildi. Olay günü geçici görevle Erzurum’dan Hopa’ya görevlendirildiklerini söyleyen Ballı, “Erzurum Çevik Kuvvet ekibiyle 50-60 kişi İş Bankası ile inşaat arasındaki alana görevlendirildik. Ben gazcı olarak bulunuyordum. Bizim olduğumuz yerin önünde bir basın açıklaması gerçekleşti. Önce TOMA suyla müdahalede bulundu. Sonrasında bize doğru tabureler atıldı. Arkasından bize talimat geldi ve gaz kullanmaya başladık. Metin Lokumcu’yu tanımam. Olay anında şahıs şahıs kişileri ayırmak da mümkün değil. O esnada gaz kullanıldıktan sonra bir arkadaşım yaralanmıştı, onun kullandığı aleti alarak ben kullandım. Bizim sorumlu amirimiz Erol Darcan’dı. Bize gaz kullanın talimatı da Erol Darcan’dan geldi” dedi.

POLİS: UYARI DUYMADIM

Ardından mahkeme heyeti ve müşteki avukatlarından Sercan Aran, Ballı’ya olay gününe dair fotoğrafları göstererek, sorular yöneltti. Ballı, eylemcilere yönelik bir uyarı yapılıp yapılmadığı sorusuna “Gaz kullanımından önce herhangi bir uyarı yapıldığını duymadım” cevabını verdi.

SAVCI RAPOR TALEP ETTİ

Ardından söz alan Savcı, gazların usulüne uygun kullanılıp kullanılmadığı konusunda iç güvenlik uzmanlarından oluşan bilirki

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir