Haberler İnsan Hakları Uncategorized

Mezarda atama: KHK’lı öğretmeni kanserden öldükten iki yıl sonra göreve iade edip atadılar

Samsun’da görev yaparken 1 Eylül 2016 çıkarılan 672 sayılı KHK ile eşiyle birlikte öğretmenlikten çıkarılan Emine Yürükçü, öldükten iki yıl sonra iade edilerek göreve atandı.

Henüz görevdeyken kansere yakalanan Emine Yürükçü’nün, aldığı kanser tedavisi olumlu sonuç vermiş ve iyileşen Yürükçü görevine dönmüştü. KHK ile işinden çıkarıldıktan bir süre sonra hastalığı tekrarlayan öğretmen, 2019 yılının Haziran’ında hayatını kaybetmişti.

Bıraktığı mektupta yaşadıklarını anlatmıştı

KHK’lı öğretmen, ölmeden bir süre önce yazdığı mektupta yaşadıklarını kaleme almış ve sendika üyeliği nedeniyle işinden çıkarıldığını açıklamıştı.

Yürükçü’nün ölmeden önce yazdığı mektupta “Atıldıktan sonra hastalığım tekrarladı. Bunca üzüntüden sonra tekrarlamasa şaşardım zaten. Bir yıldan fazladır kemoterapi alıyorum. Hiç böyle yaşamamıştım. İlacı alıyordum bir yıl sonra mesleğe dönüyordum.” demişti.

İki çocuk annesi Yürükçü’nün mektubu şu şekilde:

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurmuştu

Hakkında herhangi bir ceza soruşturması veya yargı kararı bulunmayan Yürükçü, göreve iadesi için OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna başvurmuş, başvurusu komisyon tarafından sonuçlandırılmadan hayatını kaybetmişti.

“Ölüm Belgesini OHAL İnceleme Komisyonuna Göndermiştik”

Yürükçü’nün yakınları, iki yıl önce hayatını kaybeden öğretmenin ölüm belgesini OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na gönderdiklerini ancak buna karşın Emine Yürükçü’nün atama haberini aldıklarını, bunun yaşadıkları acıyı ve üzüntüyü arttırdığını belirtti.

Öldükten iki yıl sonra atandı

KHK’lı öğretmen Emine Yürükçü, hayatını kaybettikten iki yıl sonra göreve iade edilip Samsun’a bağlı Asarcık ilçesindeki bir okula atandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir