Haberler

Mübariz Mansimov Yalıkavak Marina ile ilgili olarak konuştu

Devlet ile girdiği ilişkiden dışlandıktan sonra ifşalar yayınlamaya başlayan Sedat Peker’in iddiaları AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çocukları ve Mehmet Ağar ile birlikte yakın ilişkisi olan Azeri organize suç örgütü lideri Mübariz Mansimov Gurbanoğlu tarafından doğrulandı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Yalıkavak Marina iddiaları sonrasında, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın, “Fethullah Gülen’e bir kez değil, devamlı gidiyordu. En az 10 sefer gittiğini ben biliyorum. Benim uçağım yok. Fethullah Gülen’le bağlantım yok. Onun Fethullah Gülen’e yakınlığı biliniyordu”, “Kendisi defalarca oraya gitmiştir herkes bilir, kendisiyle bir kez beraber gittik. Benim gidiş gelişimden devletin bilgisi vardır” dediği Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, suskunluğunu bozdu.

Gülen, Ağar, Sancaklı…

Mansimov Gurbanoğlu, “Fetullah Gülen’e Mehmet Ağar ile beraber ve onun isteği üzerine gittim. Yoksa Ağar da biliyor, orada FETÖ ile kavgamı. Gülen’e hiçbir zaman sempatim olmadı” dedi.

Halk TV’den İsmail Saymaz’a konuşan Mansimov Gurbanoğlu, Mehmet Ağar ile iş insanı Yusuf Uğur ve MHP’li milletvekili Saffet Sancaklı vesilesiyle tanıştığını söyledi.

Ağar’a Ulus’taki evini bedelsiz verip kira almadığını; Yalıkavak Marina’daki benzin istasyonunu Ağar’lara armağan edip oğlu Tolga Ağar’ı yönetim kurulu başkanı olarak atadığını; Ağar cezaevindeyken her hafta ziyaret ettiğini hatta cezaevinin yakınına helikopter pisti bile yaptırdığını” iddia eden Mansimov Gurbanoğlu,  “Pensilvanya’ya Ağar’ın isteği üzerine ve kendi uçağıyla gittiklerini” söyledi.

“Mezhebim Şia, bizde tarikat olmaz”

İsmail Saymaz’ın FETÖ ile olan bağa dair ilişkisi hakkında konuşan Masimov, “Fetullah Gülen’e Mehmet Ağar ile beraber ve onun isteği üzerine gittim. Yoksa Ağar da biliyor, orada FETÖ ile kavgamı. Gülen’e hiçbir zaman sempatim olmadı. Mezhebim Şia. Bizde tarikat olmaz. Türkiye’de 20’nin üstüne okul yaptırmışım. Milli Eğitim Bakanlığı biliyor. Tek bir okul FETÖ’ye verildi mi?” ifadelerini kullandı.

“Malıma çökülemez”

Gündem olan marinayla ilgili “Sizce marinaya çöküldü mü” sorusuna ise Masimov şöyle cevap verdi:

Bana göre çalışanlarım tarafından dolandırıldım. Mübariz Mansimov’un malına kolay kolay çökülemez. Biz korkak değiliz. Biri tehdit edip de malıma çöksünler. Hakkımdaki FETÖ iddianamesine bakarsanız, aynı çalışanlar aleyhimde şahit. Hepsi yalancı şahit.”

Soru ve cevapların devamı şöyle:

Ağar’ı nereden tanıyorsunuz?

Aşağı yukarı 15 sene oldu. Haydar Aliyev’in cenazesine Bakü’ye gelmişti. İşadamı Yusuf Uğur ve milletvekili Saffet Sancaklı, Azerbaycan’da otelde Ağar’ı bana tanıttılar. “Seninle tanışmak istiyor.” (dediler) Tanışmamız öyle oldu.

Bu ilişkiniz Türkiye’de devam etti, öyle mi?

Ağar’ı her zaman milliyetçi bildim. Devlet adamı bildim. Sıkıntılı günler geçiriyordu. Sahip çıktım, yalnız kalmasın diye.

Sahip çıktım derken neyi kastediyorsunuz?

Yanımda kaldı, Ulus’ta evimi verdim, evimde oturdu, komşum oldu. Aşağı yukarı 7-8 sene beraber oturduk. Bir kuruş almadım.

Marinanın yönetim kurulu başkanlığına Tolga Ağar’ı siz mi atadınız?

Tolga Ağar’ı müdür olarak koydum. Marinadaki benzin istasyonunu verdim onlara.

Ağar cezaevindeyken neler oldu?

Her hafta yanına gidip geldim. Helikopter pisti yaptırdım, Aydın’da. Pist cezaevine yakın bir yerdeydi. Haftada bir marinadan helikopter servisi kaldırıyorduk.

Çıktıktan sonra “Gülen’le görüşmek istiyorum” mu dedi?

FETÖ’nün yanına gitmek istedi, gittik.

Neden gitmek istedi?

Ona sorsanıza.

Bildiğim kadarıyla özel uçağınızla Pensilvanya’ya gittiniz.

New York’a gittik. Helikopter kiraladım, Pensilvanya’ya geldik. İhsan Kalkavan bize katıldı. Gülen’in önünde oturduk. Gülen, Erdoğan için iyi şeyler konuşmuyordu. “Sen kim oluyorsun! Varsan bugün, Erdoğan sayesinde. Sen karar ver, imam mısın, politikacı mısın?” dedim. Bu lafıma alındı. Bir tek şey dedim: “Sizin yanlış yolda olduğunuzu düşünüyorum.Yanınıza gelenlerin de yanlış yolda olduğunu düşünüyorum.” Bu lafı söyleyip çıktım. Bir süre sonra Ağar da çıktı.

Ne olmuştu?

Peş peşe çektiği videolardaki iddiaları tartışma konusu olan organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Azerbaycan kökenli Türk vatandaşı Mübariz Gurbanoğlu’nun FETÖ’cü diye tutuklanmasının arkasında eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın olduğunu iddia edip bu sayede Gurbanoğlu’nun Bodrum Yalıkavak’taki marinasına Mehmet Ağar’ın çöktüğünü öne sürmüştü. Hakkındaki bu iddiaları reddeden Ağar ise, “Biz orada olmasaydık, marinaya mafya çökecekti” demişti.

Marinanın eski sahibi Mübariz Mansimov (Gurbanoğlu) dolandırıldığını ileri sürerek dava açmıştı. Ardından Mansimov hakkında FETÖ üyeliğinden soruşturma başlatılmış; Savcı kanıt elde edilemediği için 2019’da kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Altı ay sonra ise tanıklara ulaşıldığı iddiasıyla dosya yeniden açılmış, Mansimov İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak beş yıl hapis cezası almıştı. Mansimov’un temyize gitmesi üzerine şehir dışına çıkma tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir