Haberler İnsan Hakları

Mülteciler günlerce aç susuz ahırlarda bekletiliyor!

VAN – Binlerce mülteci geçişinin yaşandığı Van’da insan kaçakçılığı gizlenemez bir noktaya geldi. Üstü kapalı ahırlarda günlerce aç susuz bırakılan mülteciler, gece saatlerinde başka kentlere taşınıyor.  Afganistan, Pakistan ve İran’dan Van’a insan kaçakçılığı açık açık yapılmaya başlandı. Van üzerinden batı illerine taşınan mülteciler, günlerce aç susuz bir şekilde üstü kapalı ahırlarda bekletiliyor. Mezopotamya Ajansı (MA), kent merkezinde bir ahırda başka kentlere taşınmak üzere bekletilen onlarca mülteciyi görüntüledi.

Çaldıran, Özalp, Saray ve Başkale gibi sınırla teması olan bazı mahallerde insan kaçakçıları tarafından alınan mülteciler, araçlarla kent merkeze getiriliyor. Mülteciler, daha sonra Erciş ve Gevaş ilçelerinden karayolu ya da Van Gölü üzerinden teknelerle Bitlis’in Tatvan ilçesine taşınıyor. 

 AHIRLARLA BEKLETİLİYORLAR 

Kent merkezindeki birçok mahallede ahır ya da boş evlere yerleştirilen mülteciler burada günlerce aç susuz bekletiliyor. İpekyolu ilçesine bağlı Hisar Mahallesi’nde kaydettiğimiz görüntülerde mültecilerin zor koşullarını ortaya koyuyor. Kamyon, otobüs, otomobil ve minibüslerle her gün sabahın erken saatlerinde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mülteciler bekletildikleri ahırlardan alınarak, Tatvan’a götürülüyor. 

Mahallede her yurttaşın tanık olduğu ve gündüz gözüyle yapılan insan kaçakçılığı, her an devriye gezen polislerin dikkatini çekmiyor. Mültecilerin bu durumunun polis tarafından görmezden geldiğini düşünen yurttaşlar, tanık oldukları kötü muamele isyan ediyor. 

 BİR EKMEK 10 TL’YE VERİLİYOR 

 Ekmek ve su dışında mültecilere hiçbir şeyin verilmediğini ifade eden mahalleliler, mültecilere bir ekmeğin de 10 TL’den satıldığını kaydetti. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir