Ana Sayfa Muhalefet Toplumsal Örgütler OHAL Komisyonuna Süleyman Özışık telkini

OHAL Komisyonuna Süleyman Özışık telkini

0
OHAL Komisyonuna Süleyman Özışık telkini

Hakkında ‘aracılık’ iddiaları çıkan Özışık kardeşlerden Süleyman Özışık‘ın OHAL komisyonlarına ilişkin sözleri ortaya çıktı. Özışık söz konusu yayında “Süleyman Soylu‘ya masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm; görevlerine iade edildiler” ifadelerini kullanıyor. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen Süleyman Özışık’ın 18 Haziran 2020’deki bir yayında FETÖ nedeniyle görevlerinden alınan kişilerin göreve iade süreciyle ilgili sarf ettiği sözler ortaya çıktı.

Özışık yayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ‘masum olduğuna inandığı’ binlerce kişinin dosyasını götürdüğünü söyledi ve “Dedim ki; bu insanlar eğer masum çıkmazsa hesabını benden sorun. Araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı. Hepsi görevlerine iade edildi” diye konuştu.

Özışık’ın sözleriyle ilgili Odatv’ye konuşan Yargıtay Cumhuriyet Eski Savcısı Mehmet Ruşen Gültekin Hukukta böyle bir yol yok. OHAL komisyonları yargı makamı gibi çalışıyor. Orada yargıçlar da çalışıyor, görev yapıyor. Böyle bir yöntem yargıyı etkileyemeye teşebbüs gibi anlaşılır. İçişleri Bakanlığı siyasi bir makam OHAL komisyonu bir yargı makamı gibi çalışıyor. Bunun sınırlarını nerede çizeceğiz biz. Yani bu mahkemeye, savcılığa intikal ettiğinde de aynı şeyler mi olacak bunlarla ilgili. Bir gazetecinin işi midir bu? Değildir tabii ki bunlar etik dışı davranışlar ve sınırlarının nerede olacağı belli olmayan davranışlar” ifadelerini kullandı.

OHAL komisyonlarında yargıçların çalıştığını hatırlatan Gültekin, bu davranışların binlerce yargıç ve savcıyı töhmet altında bıraktığını söyledi.

Konuya ilişkin Telgraf KHK platformları Birliği sözcüsü Münir Korkmaz ile konuştu.

Münir Korkmaz

Münir Korkmaz ”Biz başından beri OHAL Komisyonunu hukuksuz olduğunu savunuyorduk OHAL Komisyonu başından beri hukuksuz davranıyordu ,bugüne kadar 11 bin kişiyi iade etti yüzde 90 ret kararı var.Bu gün bu tam ayyuka çıktı.Süleyman Özışık ,biraz önce açıklamalarında Süleyman soyluya dosyalar götürdüğünü söyledi.Bu tam bir skandal.Dört yıldan beri devam eden hukuksuzluk böylece belgelenmiş oldu.”dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here