Haberler

ORÇEV kamu zararlarının tahsili için çalışma başlattı

ORDU – ORÇEV, kamu zararlarının OBB eski Başkanı Enver Yılmaz’dan tahsil edilmesi için çalışma başlattığını duyurdu.  Ordu Çevre Derneği, Ordu Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Enver Yılmaz döneminde yanlış yapılan çalışmalar nedeniyle oluşan kamu zararlarının kendisinden alınması için Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçeyle başvurdu. Dernek, dilekçenin içeriğine dair yazılı açıklama yaptı. Enver Yılmaz döneminde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) almadan yapılan deniz dolguları nedeniyle Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne şikayette bulunulduğu anımsatılan açıklamada, “Yapılan incelemede sonunda 71 bin 412 lira idari para cezası kesilmişti. Yine OBB Meclis kararıyla imar değişikliği yapılarak ‘Özel Proje Alanları’ adıyla yeni yapılaşma alanı oluşturulmuştu. Özel Proje Alanlarından biri olan Kirazlimanı Mahallesi’nde deniz kenarına 11 katlı 3 blok bina yapımına başlanmıştı. Yapılan yerel seçim sonrası yeni yönetim tarafından bu binaların yıkım kararı alındı ve yıkıldı. Şimdi bu iki olay nedeniyle yüksek oranda kamu zararı oluştu” denildi. 

 ‘ZARARI VEREN ÖDESİN’

 Bu zararın belediye kasasından ödenmesi durumunda zararın halkın parasından karşılanacağı belirtilen açıklamada, zararı hangi yönetici vermişse ondan alınması gerektiği vurgulandı. Bu nedenle kamu zararlarının Enver Yılmaz’dan alınması talep ettikleri kaydedilen açıklamada, “Bu konuda Ordu Büyükşehir Belediyesi dava açıp parayı Enver Yılmaz’dan ve kararda imzası olanlardan tahsilini sağlamalıdır. Bu yapılmazsa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın görevini yapmamaktan, eski Başkan Enver Yılmaz’ı korumaktan davacı olacağız. Yasal haklarımızı kullanarak kamu zararını tahsil edilmesini sağlayacağız” ifadeleri yer aldı.

  ‘GELENEĞİ YIKACAĞIZ’ 

Bir geleneği yıkmak istediklerinin vurgulandığı açıklamanın devamı şöyle: “Seçilen belediye başkanı sanki ilin sahibi gibi davranıyor. Kendine göre kararlar veriyor, yanlış olan kararların sonucunda halk hem ekonomik hem de ekolojik anlamda zarar görüyor. Seçimle gelip gidiyor ancak verdiği zararların hesabı sorulmuyor. Bu alışkanlığı, geleneği değiştirmek için haklarımızı kullanıyoruz. Görev sırasında kamu zararı verenlerin yükümlülüğü olmalı ve zararlar kendisinden alınmalıdır. Sürecin takipçisi olacağız.” 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir