Ekoloji

Ordu Çevre Derneği- Mahkeme haklılığımızı tescil etti  

Ulubey ilçesinde yapılmak istenen taş ocağı için verilen “ÇED gerekli değildir” kararı Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından iptal edildi.Ordu Ulubey ilçesi Eymür Mahallesi’nde Altınordu Belediyesi tarafından açılmak istenen taş ocağı için verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı Danıştay kararıyla iptal edildi. Taş ocağına karşı Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) tarafından açılan davada Ordu 1’inci İdare Mahkemesi 19 Ekim 2021’de kararın iptali vermişti. Belediyenin bu karara itirazını değerlendiren Danıştay 6’ncı Daire itiraz yolu kapalı olarak mahkemenin verdiği kararı onadı. 

OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ 

Danıştay 6’ncı Dairesi kararı şöyle: “Ordu İdare Mahkemesince verilen 19.10.2021 tarih ve E:2021/101, K:2021/995 sayılı karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, dosyanın adı geçen Mahkemeye gönderilmesine, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/A-2-(İ) maddesi uyarınca, karar düzeltme yolu kapalı olduğunun duyurulmasına, 29.12.2021 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” 

 KÖYLÜLER: YENİDEN DOĞDUK

 Eymür Mahallesi Muhtarı Ferhat Pala da mahkeme kararından memnun olduklarını söyledi. “Bu kararla yeniden doğduk” diyen Pala, “Su kaynaklarımız ve tarım arazilerimiz kurtuldu. Birlikteliğimizin ve kararlılığımızın sonucunu aldık. Ordu Çevre Derneği’yle birlikte dayanışma içinde kamuoyu yaratarak kazandık. Emeği geçen herkese; Ordu Çevre Derneği’ne, sesimiz olan basına teşekkür ediyorum. Mahkeme haklılığımızı tescil etti” diye konuştu.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir