Ana Sayfa Haberler Peru’da seçimleri halkçı Pedro Castillo kazandı

Peru’da seçimleri halkçı Pedro Castillo kazandı

0
Peru’da seçimleri halkçı Pedro Castillo kazandı

Peru’da gerçekleşen seçimlerin ardından Fujimori ailesinden sağcı aday Keiko Fujimori’nin seçim itirazları reddedildi. Halkçı aday Pedro Castillo Ulusal Seçim Jürisi (JNE) tarafından Peru’nun yeni başkanı seçildi.

Yolculuk’un haberine göre JNE tarafından yapılan açıklamada Castillo 8 milyon 835 bin 579 oyla Fujimori’nin 44 bin 058 oy önünde seçimleri kazandı.

Cinsiyetçi, sınıfsal ve ırkçı ayrımcılığa karşı 

Castillo ilk olarak Peru’daki kamusal hizmetlerin iyileştirilmesi ve ekonominin devlet kontrolüne biraz daha geçmesi için Anayasa değişikliği yapmayı planlıyor.

Castillo “And, Amazon ve Afrika kökenli halklarımızın ve cinsiyetçi, sınıfsal ve ırkçı şiddete karşı savunmasız olan halklarımızın maruz kaldığı tarihsel ayrımcılığa son vermek için demokratik kanalda güvenle ilerleyeceğiz” diye konuştu.

Castillo istenmiyor

Öte yandan kıtada ABD hakimiyetine karşı gelişebilecek en ufak alternatifin dahi boğulmak istendiği ortamda halkçı lider Castillo üzerinde de büyük bir baskı var.

Peru medyası, sermaye ve Fujimori’yi destekleyen kentliler Castillo’nun göreve başlamaması adına büyük uğraş içerisinde. Birçok medya kuruluşu Castillo yemin etse bile kendisini başkan olarak değil meşruiyeti olmayan ve “Başkan olarak ilan edilmiş” bir kişi olarak tanıyacağını açıkladı. Öte yandan bir diğer grup ise kongrede çoğunluğu alamayan Castillo’ya karşı başkanlığın ardından görevden alma planlarını başlatmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here