Haberler

Rakamlar krizi ortaya koydu: 22 milyon icra dosyası var

Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere göre bu yıl 1 Ocak-18 Haziran günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 407 bin yeni dosya geldi. Dosya sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 937 bin adet arttı. İcra dairelerindeki açık icra dosya sayısı ise bir yıl öncesine göre 1 milyon 870 bin adet artarak 22 milyon 158 bine ulaştı.

Kamuda AKP’li birçok ismin çifter çifter maaş aldığı tespit edilirken artan yoksulluk ve geçim sıkıntısı milyonlarca yurttaşı borç içinde bıraktı. Mahalle muhtarlıklarına borç tebligatı yağarken, vatandaşların zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları toplam 18,6 milyar lira oldu.

Bankalara olan borç artıyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, pandeminin de etkisiyle zor günler geçiren yurttaşın yaşadığı ekonomik kriz ile ilgili rakamları derleyerek yurttaşın banka ve finansman şirketlerine olan borcunun arttığına dikkat çekti. 34 milyon 538 bin yurttaşın bankalara ve finansman şirketlerine toplam 951 milyar TL borcu olduğunu belirten Bulut, “Vatandaş, destekten yoksun esnaf, pandeminin derinleştirdiği ekonomik kriz içerisinde borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Ülkenin yarısı borç, harç içinde hayatını idame ediyor” dedi.

Bulut, vatandaşların zamanında ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 13 milyar TL’sinin tüketici kredilerinden, 5.4 milyar TL’sinin ise kredi kartlarından olmak üzere toplam 18,6 milyar lira olduğunu bildirdi.

Rakamlar ekonomik krizinin boyutunu gösteriyor

Bankalara tüketici kredisi borcu olan vatandaş sayısının, son bir yılda 2 milyon 153 bin kişi artarak Nisan 2021 itibarıyla 34 milyon 538 bin kişiye çıktığının altını çizen Bulut, “Türkiye’de 34 milyon 158 bin kişinin bir veya birden fazla bankaya bireysel kredi borcu bulunuyor. 2 milyon 86 bin kişi de finansman şirketlerine borçlu” değerlendirmesini yaptı.

Rakamların vatandaşın yaşadığı ekonomik krizi derinden hissettiğini gösterdiğini belirten Bulut şöyle konuştu: “Vatandaşın borcu gırtlağa dayandı. İktidar, halka büyüme masalları anlatıyor. Vatandaş, destekten yoksun esnaf, pandeminin derinleştirdiği ekonomik kriz içerisinde kredi, borç, faiz sarmalında borcunu borçla kapatmaya çalışıyor. Ülkenin yarısı borç harç içinde hayatını idame ediyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir