Haberler

Rönesans Holding milyarlarca liralık kamu ihalelerinin parlayan yıldızı

Vergi cennetlerine para aktardığı ve 105 milyon dolar bağışta bulunduğu iddia edilen Rönesans Holding, 2017-2020 yıllarını da kapsayan dört yıllık dönemde toplam 3 milyar TL’lik kamu ihalesi aldı. AKP iktidarları döneminde sermayesini katlayan ve enerjiden inşaata, ulaşımdan turizme kadar hemen her alanda faaliyet gösteren şirket yalnızca Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tesisi’nin yapımı için 2,5 milyar TL’lik sözleşmeye imza attı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, AKP iktidarları döneminde aldığı kamu ihaleleri ile adından sıkça söz ettiren Rönesans Holding’e sağlanan ayrıcalıklar, ihale dokümanları ile bir kez daha gözler önüne serildi. Holding, bağlı şirketleri aracılığı 2017-2020 yıllarını kapsayan dört yıllık dönemde milyarlarca liralık kamu ihalesini üstlendi.

Rönesans’ın almadığı ihale yok!

Saray’ı  yapan Rönesans Holding’in ihalesini üstlendiği büyük kamu projelerinin maliyetleri dudak uçuklattı. Yalnızca Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin aldığı BOTAŞ ihalesinin maliyeti 2 milyar 589 milyon TL olarak kayıtlara geçti. BOTAŞ ile şirket arasında, “Doğalgaz Depolama Tevsi Projesi Yapım” ihalesi kapsamında 2,5 milyar TL’lik sözleşme 16 Ocak 2018 tarihinde imzalandı. Şirketin 30 Aralık 2016 tarihinde BOTAŞ’la imzaladığı, “LNG Terminali Send-Out Kapasitesinin Artırılması” ihalesinin sözleşme bedeli ise 131 milyon 970 TL oldu. Rönesans’ın, en fazla kamu ihalesini aldığı alanın ise enerji alanı olduğu öğrenildi. Rönesans Elektrik Enerji Toptan Satış Anonim Şirketi’nin üstlendiği 52 kamu ihalesinin toplam bedeli, 121 milyon 722 bin TL olarak kaydedildi. Şirket, cezaevlerinden üniversitelere, bakanlıklardan hastanelere kadar birçok kamu kurumunun elektrik ihalelerini üstlendi. Rönesans Elektrik’in enerji ihalelerini kazandığı bazı kamu idareleri ve ihalelerin maliyetleri şöyle sıralandı:

•BOTAŞ, 11 milyon TL.

•Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, 11 milyon TL.

•Çukurova Üni. Rektörlüğü, 15,5 milyon TL.

•İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı, 5,6 milyon TL.

•Bozok Üni. Rektörlüğü, 4,4 milyon TL.

•Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2,6 milyon TL.

•Milli Eğitim Bakanlığı, 5,7 milyon TL.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir