Haberler

Taliban, İran sınır kapısını ele geçirdi

Fars haber ajansının haberine göre kimi haber kaynakları Afgan hükümet güçleri ile Taliban militanları arasında İslam Kale’de çatışmalar yaşandığını belirtirken, Taliban güçleri ise Afganistan’ın İran sınır kapısının da yer aldığı İslam Kale’yi ele geçirdiğini açıkladı.

Haberde, Taliban güçlerinin İslam Kale gümrüğünü de ele geçirdiğini açıkladığı bildirildi.   

Taliban güçlerinin son birkaç gündür Herat ilinin bazı ilçelerine saldırarak buraları ele geçirdiği belirtilirken Afgan hükümet güçlerinin Herat ilinden kaçtığı ve Taliban güçlerinin Herat ilini ve gümrüğünü ele geçirdiği öne sürülüyor.

Haberde Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid’in twitter hesabında video yayımlayarak İslam Kale ve Herat’ın Taliban güçleri tarafından ele geçirildiğini açıkladığı bildirildi.

Akşam saatlerinde Afganistan’ın İran sınırında yaşanan çatışmalar sırasında Afgan hükümetine bağlı bazı askerlerin İran tarafına kaçarak İran sınır karakollarına sığındığı bildirildi.

Sosyal medyada paylaşılan bazı video görüntülerinde de Taliban güçlerinin İran sınırındaki İslam Kale gümrüğünü ele geçirdikten sonra buradaki Afganistan bayrağını indirdiği görülüyor.

Amerikan güçlerinin Afganistan’dan çekilmeye başlamasıyla birlikte Taliban’ın birçok bölgede kontrolü ele geçirdiği bildiriliyor.

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid daha önce yaptığı bir açıklamada ülkenin yüzde 80’inin Taliban kontrolü altında olduğunu söylemişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir