Haberler

Taliban’dan Türkiye’ye tehdit: “Afganistan’ın işgalini üstlenmemeleri için uyarıyoruz”

Taliban, Türkiye’nin Amerikan emperyalizmine taşeron olarak Afganistan’ın işgalinde üstlenmeye soyunduğu role dair bir uyarı daha yayınlayarak “Türkiye halkını ve feraset sahibi siyasetçilerini Afganistan’ın işgalini üstlenmemeleri için uyarıyoruz, ülkemizi işgal eden her kim olursa olsun ona karşı cihat yürüteceğiz” dedi.

ABD’nin 20 yıllık işgalinin, Doha Anlaşması’yla beraber biçim değiştirmekte olduğu sıralarda ABD Başkanı Biden ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesinden sonra gündeme gelen Kabil Havaalanı gibi çeşitli yer ve bölgelerin, Amerikan işgalinin çok ortaklı ve taşeron kullanılan yöntemlerle süreceği yeni dönemde Türkiye’ye “ihale” edilmesi üzerine Taliban, pek çok uyarı mesajının ardından, doğrudan Türkiye’nin işgalini konu alan resmi bir açıklama yayınladı.

“Eğer Türkiye ABD namına işgali uzatma kararından dönmez ise, işgale karşı cihat yürüteceğiz ve bu kararın sonuçları, onu alanların omzuna binecek”

Taliban’ın yayınladığı açıklamanın ilgili kısımları şu şekilde.

“İmza seremonisinde Türkiye Dışişleri Bakanı’nın da yer aldığı ve uluslararası toplum ve BM tarafından tasdik edilmiş Doha Anlaşması çerçevesinde tüm yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmekte olduğu bilinmektedir.

Şimdi Türkiye liderliğinin Amerika ile anlaması neticesinde ülkemizde asker bulundurarak işgali uzatması aşağıdakilerin değerlendirilmesini gerektirmektedir.

  1. İslami Emirlik ve Afganistan ile Türkiye halkları arasında tarihi, kültürel ve dini bağlar vardır ancak işgalin uzatılması ülkemizde Türk yetkililere karşı düşmanlık ve hınç duygularının yükselmesine neden olacaktır.
  2. Türkiye liderliğinin kararı sakıncalıdır, egemenliğimize ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır. Afganistan İslam Emirliği, Türkiye liderliğinin bu menfur kararını en şiddetli biçimde kınamakta, Türkiye ile Afganistan arasında büyük hasarlara neden olmadan geri alması konusunda kati suretle uyarmaktadır.
  3. Hangi gerekçeye ve kim olursa olsun, ülkemizde kalmayı sürdüren herkes işgalcidir ve 2001 yılından bu yana cihadı sürdürdüğümüz fetvalar temelinde bu işgalcilerle ilgilenilecektir.
  4. Türkiye halkını ve feraset sahibi siyasetçilerini, Ne Türkiye’nin ne de Afganistan’ın çıkarına olmayan bu karara karşı seslerini yükseltmeye davet ediyoruz.
  5. İki taraflı ilişkileri yürütmekte aynı politikayı sürdürüyor ve iyi ile olumlu olanı arıyoruz ancak başkalarının içişlerine karışmadığımız gibi kendi içişlerimize karışılmasına da izin vermeyiz.
  6. Türk yetkilileri sakıncalı kararlardansa kabul görmüş ilkeler ışığında iyi ve olumlu ilişkiler sürdürmenin daha iyi olacağını hatırlatırız. 
  7. Türk yetkililerle bir süredir kontak halindeyiz ancak söz konusu son karar, bizim onayımız olmadan tek taraflı hiçbir adım atmayacaklarını belirttikleri görüşmelerimize aykırı düşmektedir. 
  8. Eğer Türkiye bu kararından geri adım atmaz ise, Afganistan ulusu ve İslami Emirlik dini, ulusal ve vazifeşinas yükümlülükleri icabı 20 yıldır olduğu gibi işgale karşı duracaktır ve bu sakıncalı kararın sonuçlarının sorumluluğu onu alanların omuzlarına binecektir.
Resim

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir