Haberler

Tarım işçileri açlık sınırının altında, güvencesiz bir yaşama mahkum ediliyor

Adana’da tarım işçilerinin barındığı çadırları ziyaret eden CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye’deki tarım işçilerinin yaşadıkları sorunları gündeme taşıdı. Ceyhan’ın Körkuyu Mahallesi’nde geçici çadırlardaki tarım işçilerine yapılan ziyarette edindiği izlenimleri paylaşan Şevkin, tarım işçilerinin asgari ücretin altında bir ücretle açlık sınırının altında bir yaşamın reva görüldüğünü ifade etti.

Evrensel’de yer alan habere göre; tarım işçilerinin 12 saat, herhangi bir sosyal güvencesi olmadan ve 80 lira yevmiye ile çalıştıklarını dile getiren Şevkin, aylık maaşları asgari ücreti bile bulmayan tarım işçilerine açlık sınırının altında bir yaşamın reva görüldüğünü dile getirdi. İşçilerin su, elektrik hizmetinin olmadığı, hijyenden yoksun çadırlarda barınmaya çalıştığını ifade eden Şevkin, bu sorunların çözülmesi gerektiğini söyledi.

Girdi maliyetleri, pazarlama sorunu ve desteklemelerin yetersizliği nedeniyle çiftçinin hızla tarımdan uzaklaştığını, tarım işçilerinin de düşük ücret, insani yaşamdan uzak barınma koşulları ile çalıştırıldığını dile getiren Şevkin, gıdaya erişimin zorlaştığı günümüzde Türkiye’nin ekonomik kazanımlarının tamamında çiftçinin ve tarım işçilerinin alın terinin olduğuna işaret etti.

“Tarım işçisi çocukların değil tablet, telefon, uzaktan eğitim; elektrikleri, suları dahi yok”

Tarlada çalışan, eğitimden uzaklaşan, üstelik sağlıksız ortamlarda büyümeye çalışan tarım işçisi ailelerin çocuklarının da görmezden gelindiğini vurgulayan Şevkin, “Pandemi nedeniyle tüm çocuklarımız eğitimden uzaklaştı. Uzaktan eğitim sistemi eğitim sistemine tam bir çöküş yaşattı. Bu olumsuzlukların yanında bir de tarım işçisi çocuklarımız var ki; onların değil tablet, telefon, uzaktan eğitim; elektrikleri, suları dahi yok. Derme çatma çadırlarda travmatik bir yaşam mücadelesi veren pırıl pırıl çocuklarımız ve özellikle kız çocuklarımız okula, arkadaşlarına kavuşmanın hayaliyle yaşıyor. Bazıları da ekonomik yaşam koşullarına yenik düşüp okullarını terk etmiş durumda.

Devlet, dolayısıyla ülkeyi yöneten iktidar tüm bu sorunları çözmekle yükümlüdür. Ülkemiz için fedakarca, memleketlerinden uzaklarda çalışan tarım işçileri hem sosyal güvenceye kavuşmalı, aileler için kalıcı kamp alanı oluşturulmalıdır. Türkiye’nin çağdaş geleceğinde imzası olması gereken çocuklarımız tarlalarda çaresiz bırakılmamalı, eğitime, okullarına, arkadaşlarına kavuşmaları sağlanmalıdır” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir