Ana Sayfa Haberler Tarlasını 8 saat sulayan çiftçiye 800 lira fatura!

Tarlasını 8 saat sulayan çiftçiye 800 lira fatura!

0
Tarlasını 8 saat sulayan çiftçiye 800 lira fatura!


Niğdeli çiftçi, tarlasını sondaj suyuyla suladığı için 800 TL elektrik faturası gelmesine tepki gösterdi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ziyaret ettiği çiftçi, “yer altından çıkardığım suyun elektrik ücreti de ciddi bir yer tutuyor. O nedenle fazla sulama yapamayacağım” dedi.

Niğdeli çiftçi 8 saat sulama yaptığı tarlaya 800 lira elektrik faturası ödediğini söyledi. CHP Niğde Milletvekili Gürer’in ziyaret ettiği çiftçi; patates, buğday ve arpadan kazanamadığı için yoncaya yöneldiğini anlattı. Çiftçi şunları aktardı:

“Geçen yıllarda arpa ektim 1000 lira verdiler maliyetini bile karşılamadı. Buğday ektim 1100 lira verdiler. Gübre fiyatı bir yılda 2 kat arttığı için, hayvan gübresi kullanmak zorunda kaldım.  Buğday, arpa, patates ekmeyi bıraktım, yoncaya yöneldim. Gübre alamıyorum, tonu 2000 TL. Şimdi yer altından çıkardığım suyun elektrik ücreti de ciddi bir yer tutuyor. O nedenle fazla sulama yapamayacağım.”

Milletvekili Gürer ise, küresel ısınmanın tarımsal sulama ve içme suyu sorununu da beraberinde getirdiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Yer altındaki su seviyesi giderek düşüyor. O nedenle bir an önce salma (vahşi) sulama sisteminden vazgeçilerek, damlama ve yağmurlama gibi modern sulama sistemine geçilmelidir. Ancak burada da tarla sahibinden kredi alabilmesi için kuyu ruhsatı şartı aranıyor. Bir defaya mahsus su kuyusunun ruhsatlı veya ruhsatsız olup olmadığına bakılmaksızın, tüm kuyu sahiplerine modern sulamaya geçmelerine olanak sağlamak için kredi verilmelidir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here