Manşet Uncategorized

VİDEO| Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri ve Antalya’nın ardından Muğla’nın Marmaris,Bodrum,Didim ve Milas ilçelerinde de orman yangınları devam ediyor

Telgraf haber:

Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri ve Antalya’nın ardından Muğla’nın Marmaris,Bodrum,Didim ve Milas ilçelerinde de orman yangını çıktı. Osmaniye’den Didim’e tüm Akdeniz alevlere teslim oldu. En az 7 şehirde, 40’tan fazla noktada ormanlık alanlardan dumanlar yükseldi. Türkiye’nin tüm güney hattında art arda neredeyse eşzamanlı çıkan çok sayıda yangında 4 kişi hayatını kaybetti.

BODRUM

Muğla’nın turistik ilçesi Bodrum’da orman yangını çıktı. Yangının tehdit ettiği iki otel boşaltıldı.

Bodrum’daki yangın, saat 14:30 sıralarında Güvercinlik köyü yakınlarındaki Kuyucak mevkiinde bulunan ormanlık alanda başladı. Rüzgarın etkisi hızla büyüyen yangın, turistik otellerin bulunduğu bölgeye yöneldi. Alevlerin tehdit ettiği Titanic ve Lujo otelleri boşaltıldı. Lujo Oteli’ndeki konuklar, teknelerle tahliye edildi.

“OTELLERİN OLDUĞU YERDE BAŞLADI”

Güvercinlik Köyü eski muhtarı turizmci Mehmet Gereme, yaptığı açıklamada; “Orman yangını Kuyucak mevkiindeki turistik otellerin bulunduğu yerde başladı. Şu anda oteller ve Kuyucak’taki evlere doğru gidiyor. Bölgedeki vatandaşlar da söndürme çalışmalarına yardıma gitmeye başladı” dedi.

Yangına, altı arazöz desteğinde Muğla Büyükşehir Belediye itfaiye ekipleri, Orman Müdürlüğü ekipleri ve vatandaşların müdahale ettiği belirtildi. İlk gelen bilgilere göre; henüz kontrol altına alınamayan yangında 5 hektarlık alan kül oldu.

DİDİM’DE DE YANGIN ÇIKTI

Bir yangın haberi de Didim’den geldi. Didim’in İmbat Koyu’nda yangın çıktı.

Bir yangın haberi de Didim’den geldi. Didim’in İmbat Koyu’nda yangın çıktı.

Aydın’ın Didim içesinin İmbat Koyu’nda da yangın çıktı. Yangın, sahilden böyle görüntülendi.

Türkiye’de dünden bu yana neredeyse eşzamanlı olarak çıkan büyük orman yangınları dikkat çekti. Yangın çıkan iller ve yaşanan bir günlük gelişmeler özetle şöyle:

MUĞLA: Türkiye dün öğle saatlerinde Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Mahallesi yakınlarında başlayan yangın kısa sürede yayılarak geniş bir alanı etkiledi. Yangında 3 kişi yaşamını yitirdi. Gece saatlerinde ise Akseki’de başlayan yangın kısa sürede Manavgat’a da sıçrayarak büyüdü. Bu yangın nedeniyle de bir kişi yaşamını yitirdi. Oymapınar Barajı’nda mahsur kalan 10 kişi ise kurtarıldı. Öte yandan bugün Bodrum ve Milas’tan da orman yangını haberleri geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kişisel Twitter hesabından, “Marmaris’teki orman yangınına 30 arazöz, 5 helikopter, bir uçakla müdahale ediyoruz. Dualarımız ormanın kahramanlarıyla” paylaşımında bulundu.

AYDIN: Aydın’ın Didim ilçesinde, İmbat Koyu’nda orman yangını çıktı. Efeler ilçesinde de makilik alanda çıkan yangına kısa sürede müdahale edildi.

ADANA: Adana’nın Kozan ilçesindeki yangın ise dün saat 19.45 sularında çıktı. Alevler rüzgarın etkisiyle büyüdü, 7 köy boşaltıldı. Birçok ev hasar gördü.

MERSİN: Mersin’in Aydıncık, Bozyazı ve Silifke ilçelerinde de gün akşam saatlerinden itibaren yangın çıktı. Mersin Silifke’deki yangın nedeniyle de Antalya karayolu bir süre ulaşıma kapatıldı. Bazı mahalleler tedbir amaçlı boşaltılırken, seralar da zarar gördü.

KÜTAHYA: Kütahya’da ise Emet ilçesine içindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Emet Orman İşletme Müdürlüğü ve Emet Belediyesi itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Bir helikopter de havadan söndürme çalışmalarına katıldı.

OSMANİYE: Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde de orman yangını ikinci gününde. Gece boyu süren söndürme çalışmalarına, sabah saatlerinde de devam edildi. Dereobası mevkisindeki yangın ise kontrol altına alındı.

KAYSERİ: Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde Aladağlar Milli Parkı’nda, dün saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Gece boyu soğutma işlemlerinin devam ettiği yangın bölgesinde şiddetli rüzgar çalışmaları zorlaştırdı.

Resmi verilere göre Türkiye’de her yıl ortalama 8-10 bin hektar orman yanıyor. Son iki günde ise 6 bin dekarlık alanın yandığı belirtiliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir