Ana Sayfa Muhalefet Yeşil Sol Parti: ÊZİDÎ SOYKIRIMI’NI VE FERMANLAR SİLSİLESİNİ LANETLİYORUZ

Yeşil Sol Parti: ÊZİDÎ SOYKIRIMI’NI VE FERMANLAR SİLSİLESİNİ LANETLİYORUZ

0
Yeşil Sol Parti: ÊZİDÎ SOYKIRIMI’NI VE FERMANLAR SİLSİLESİNİ LANETLİYORUZ

Ǝtelgraf Haber:

IŞİD’in binlerce Êzidî öldürüp, yine binlerce çocuğu kaçırıp köleleştirdiği ve kadınları cariye olarak sattığı Şengal katliamının üzerinden 7 yıl geçti.
3 Ağustos 2014’te IŞİD’e bağlı çeteler, Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Êzidîyi katletti. Binlercesini rehin aldı, yüzbinlerce Êzidî kadim topraklarını terk etmeye zorlandı. Yaşanan katliamda, yaklaşık 2 bin kız çocuğu ve kadın da köle ve cariye yapılmak için kaçırıldı, pazarlarda satıldı, köleleştirildi.

3 Ağustos 2014’teki saldırıların üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen Şengal’deki Êzidî halkının yaraları henüz sarılmadı. Êzidîler yaşadıkları kadim topraklardan bugün de sürülmek istenmekte, bölge Êzidîsizleştirilmeye devam edilmektedir. Bugün de benzer şekilde Êzidîler katliam tehlikesiyle karşı karşıya. Êzidîlerin varlığına yönelik bu tehditlere karşı uluslararası toplumun üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerekir. Şengal’in Êzidîsizleştirilmesi, bu kadim toprakların kadim halkına karşı saldırılara müsaade edilemez. Şengal’de insani yaşam koşullarının oluşturulması, yerinden-yurdundan kaçmak zorunda bırakılmış Şengalli Êzidîlerin geri dönüş imkânlarının yaratılması ve güvenlik endişelerinin giderilmesi gerekir.

3 Ağustos Şengal Katliamı’nın 7’inci yıldönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidîlerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. IŞİD tarafından hunharca katledilen Êzidîleri saygı ile anıyoruz. Soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here