Yunanistan’ın Selanik kentinde polisin 16 yaşındaki Roman bir çocuğu ateşli silahla yaralamasının ardından yaklaşık bin 500 kişi olayı protesto etmek için dün gece (6 Aralık) Selanik sokaklarındaydı.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, 16 yaşındaki genç, bir akaryakıt istasyonundan aracına yakıt aldıktan sonra ödeme yapmadan istasyondan ayrılmış, polis ise ateş ederek karşılık vermişti.

Olayda ağır yaralanan çocuk, Selanik’te bir hastaneye kaldırıldı. Çocuğun durumu ciddiyetini korurken polis yetkilileri, çocuğu ateşli silahla yaralayan polis memurun gözaltına alındığını ve görevden alındığını açıkladı.

16 yaşındaki Roman gencin polis kurşunuyla ağır yaralanması sonrasında yaklaşık bin 500 kişi olayı Selanik sokaklarına protesto etti.

Göstericilerin bazıları mağazaların camlarını kurup polise molotof kokteyli attı. Polis ise protestoculara biber gazı ve ses bombası ile yanıt verdi. Protestolarda gözaltına alınan veya yaralanan kimse olmadı.

Bu protestonun öncesinde ise yaklaşık yüz Roman, polis kurşunuyla yaralanan gencin tedavi gördüğü hastaneye çıkan anayolu tıkayarak çöp konteynerlerini ateşe verdi. Polis güçleri, burada da protestocuları dağıtmak için ses bombası ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Başkent Atina’da protestolar

Öte yandan, 16 yaşındaki gencin polis kurşunuyla ağır yaralanması sonrası, yüzlerce yurttaş başkent Atina’da protesto yürüyüşü gerçekleştirerek hem son yaşanan olaya hem de polisin takip ettiği Roman bir erkeği ateşli silahla yaraladığı, yakın zamanda yaşanan başka bir olaya tepki gösterdi.

Atina’daki gösteri yürüyüşünde açılan pankartlardan birinde şöyle yazıyordu: “Onları vurdular çünkü Romandılar.”

The Guardian’ın aktardığına göre, Yunanistan’daki Roman toplumu ve hak savunucuları, Yunanistan’daki yetkilileri sık sık Romanlara karşı ayrımcılık yapmakla suçluyor. Son yıllarda pek çok Roman erkek “yasa ihlalleri sebebiyle gözaltına alınmamak için” polisle karşı karşıya gelmiş, pek çok Roman, bu olaylarda hayatını kaybetmiş ya da ağır yaralanmıştı.

Polis 6 Aralık’ta savcılığa sevk edilecek

Yaşanan son olayda da polis kurşunuyla yaralanan gencin ismi açıklanmadı, fakat yakınları, gencin Roman azınlığa ait olduğunu ifade etti.

Polis yetkilileri, genci vuran 34 yaşındaki polis memurunun gözaltına alındığını, görevden alındığını ve iç soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

Yunanistan basınına yansıyan haberlere göre, dün (5 Aralık) Selanik şehir merkezine uzak bir bölgede yaşanan olayda, akaryakıt istasyonu çalışanı 20 Euro’luk akaryakıt ücretini ödemediği gerekçesiyle genci polise şikayet etmiş, motosikletli polisler de genci yakalamak için harekete geçmişti.

Gözaltına alınan polis memurunun “cinayete teşebbüs” suçlamasıyla bugün savcılığa sevk edilmesi bekleniyor. (SD)

bianet

Bir Cevap Yazın