Haberler

Yüzde 5’lik zammı öven Memur-Sen Genel Başkanı’nın maaşı ortaya çıktı

Memur maaşlarında 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zammın belirlendiği toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Türkiye Kamu-Sen’le birlikte hareket eden Memur-Sen, attığı imzayla görüşmelerin başındaki pek çok talebinden vazgeçti. 600 liralık seyyanen zam rafa kaldırılırken, 3600 ek gösterge konusunda da yine somut adım atılmayıp sadece sözler verildi. Yüzde 21 olarak belirlenen zam talebi önümüzdeki yılın ilk 6 ayı için yüzde 5, ikinci altı için yüzde 7 olarak belirlendi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın ‘çok iyi bir sözleşme’ değerlendirmesinde bulunması ise tepkilere neden oldu.

Maaşı Ocak ayında 36 bin TL olacak

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin yine enflasyona ezdirilerek, sefalete mahkum edildiği eleştirileri gelirken, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yüksek maaşı da dikkat çekti. Yalçın’ın halen Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı olarak 32 bin 115 lira aylık aldığı, Ocak 2022’de de maaşının 36 bin liraya yükseleceği belirtildi.

Soruları yanıtsız bıraktı

Ali Yalçın konuya ilişkin soruları yanıtsız bırakırken, basın danışmanlığı başkan maaşının sendika tüzüğü ile belirlendiğini açıkladı. Memur-Sen tüzüğüne göre genel başkan, taban aylık katsayısının 7.000 rakamıyla çarpımı sonucu bulunan ücrete, yüzde 10 oranında eklenen miktarda net maaş alıyor. Yalçın, ayrıca Eğitim Bir-Sen Başkanı olarak da ücret alıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir