Haberler

Zainal Abarakov’dan çelişkili ifade

Gülistan Doku’nun kaybolmasında baş şüpheli olan ve Alanya’da gözaltına alındıktan sonra adli kontrolle serbest bırakılan Zainal Abarakov’un savcılığa verdiği ifade ortaya çıktı. Abarakov’un ifadesindeki çelişkiler dikkat çekti.  Dersim’de, 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku ile ilgili Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, son görüştüğü kişi olduğu tespit edilen Zainal Abarakov, dün Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Alanya Adliyesi’nde SEGBİS üzerinde yapılan sorgusu yaklaşık 4 saat süren Zainal Abarakov’a, Tunceli Cumhuriyet Başsavcısı ve soruşturma savcısının 13 soru yönelttiği öğrenildi. Sorgunun başında avukat talep etmeyen Zainal Abarakov, daha sonra barodan avukat talep etti. 

 KRİMİNAL RAPORU KABUL ETMEDİ  

Doku dosyasında Ulusal Kriminal Büro, Gülistan Doku ve Zainal Abarakov’un 4 Ocak 2020’de güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerine ilişkin “Zainal’ın Gülistan Doku’ya baskı kurduğuna” dair bir rapor hazırlamıştı. Görüntülerin sorulduğu Zainal, raporu kabul etmediğini belirtti. 

 2 İFADE ARASINDAKİ ÇELİŞKİ

 Gülistan’ın kaybolmadan bir gece önce ailesinin de yaşadığı ikamette olduğunu kabul eden Abarakov, şu ifadeleri kullandı: “Olaydan bir gün önce yani 4 Ocak’ta arkadaşlarım ile kafede bulunduğum esnada saatini hatırlamadığım bir zamanda annem beni telefon ile arayarak Gülistan’ın eve geldiğini söyledi. Ben de bunun üzerine ikametimize gittim. Ben ikametimize gittiğimde Gülistan annem ve kız kardeşim mutfakta oturuyorlardı. Gün içerisinde Gülistan beni hiç aramadı. Ben de kendisini hiç aramadım. Gülistan ile yine aynı gün içerisinde mesajlaşmamız olmadı. İkametimizden ayrıldığı saati tam olarak hatırlamıyorum ancak saat 23.00 sıralarında yurt kapanıyordu. Yurdun kapanmasına yaklaşık 20 dakika kalmıştı. O sırada yağmur yağıyordu babam bana ‘Yağmur yağıyor Gülistan’ı araç ile bırak’ dedi. Ben de babama ait araç ile ikametimizin önünden ayrıldım.”  Savcılığın, “06.01.2020 günü alınan bilgi sahibi ifadenizde 04.01.2020 günü saat 20.00 sıralarında eve geldiğinizi ve Gülistan’ın babanıza ait ikametin dış kapısı önünde beklediğini gördüğünüzü ve Gülistan ile birlikte eve girdiğinizi beyan ettiğiniz anlaşılmaktadır, ancak 07.01.2020 günü şüpheli olarak Asayiş Şube Müdürlüğü’nde verdiğiniz ifade de ise annenizin sizin kullanmış olduğunuz telefonu arayarak, Gülistan’ın ikametinize geldiğini ve sizinle görüşmek istediğini belirtmesi üzerine sizin ikamete yalnız gittiğiniz ve Gülistan’ın sizden önce eve girdiği anlaşılmaktadır. Bu iki ifadedeki farklılığın sebebi nedir?” sorusuna Abarakov, “Hatırlamıyorum” cevabını vermekle yetindi. 

 İKİNCİ ÇELİŞKİLİ İFADE 

 Sorgu savcısı tarafından kendisine yöneltilen, “Yapılan HTS incelemelerinde 04.01.2020 günü saat 20.08’te Gülistan Doku’nun kullanmış olduğu numaradan sizin kullanmış olduğunuz numaraya 1 mesaj atıldığı görülmektedir. Mesajın içeriği hakkında bilgi veriniz” sorusuna ise Abarakov yine çelişkili yanıtlar verdi. Abarakov savcının sorusuna, “Ben yukarıda 04.01.2020 tarihinde annemin beni arayarak Gülistan’ın eve geldiğini söylemiş isem de benim telefonum kapalı olduğundan annem arkadaşım M.’yi arayarak Gülistan’ın geldiğini söyledi. M.’nin soy ismini hatırlamıyorum. Bana bahsetmiş olduğunuz mesajı ben telefonda görmedim. Böyle bir mesaj hatırlamıyorum. Sadece Gülistan’ın gece bana gönderdiği ‘korkuyorum’ şeklindeki mesajları gördüm. Sormuş olduğunuz mesajı görmedim” cevabını verdi.

  ZEİNAL’IN ANNESİ GÜLİSTAN’I ARAMIŞ 

 Gülistan Doku’nun kaybolmadan 1 gün önce HTS kayıtlarında akşam 20.24’te, annesinin telefonundan arandığı ve 3 dakika 3 saniye süren görüşme ile ilgili olarak bir bilgisi olmadığını söyleyen Zainal Abarakov, “Anneme de Gülistan’ın kendisini arayıp aramadığını sormadım. Annem de bana böyle bir şey söylemedi” şeklinde şüpheli ifadeler verdi. Savcılığın, “Yapılan HTS incelemelerinde Gülistan Doku’nun kullanmış olduğu numaradan 04.01.2020 günü saat 23.04’te annenize ait telefon numarasına mesajlar atıldığı görülmektedir, mesajların içeriği hakkında bilgi veriniz” sorusuna ise Abarakov, “Hatırlamıyorum. Benimle mesajlaşması olmadı. Annemin de bana bu olayla ilgili bir şey söyleyip söylemediğini hatırlamıyorum” diyerek cevap verdi. Başsavcının Gülistan’ın Abarakov’a attığı “korkuyorum” mesajının anlamı ile ilgili olarak, sorduğu soruya da “Gülistan’ın bana mesajı hangi amaçla attığını net olarak bilmiyorum” şeklinde yanıt verdi.

  KAYBOLDUKTAN SONRA ZEİNAL GÜLİSTAN’I ARADI 

Ele geçirilen HTS kayıtlarında Zainal’ın Gülistan kaybolduktan sonra 5 Ocak’ta saat 16.26’da aradığı ve 4 saniyelik mesaj bıraktığı belirtilerek, 4 saniyelik konuşmanın ne olduğu soruldu. Zainal, şu cevabı verdi: “Ben bu saatlerde Gülistan’ı aradım. Ancak telefonu kapalıydı. Bu nedenle sesli mesaj kaydından dolayı 4 saniyelik kayıt oluşmuş olabilir. Ama belirttiğim gibi telefonu kapalı olduğu için kendisiyle konuşmadım.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir