Haberler Makale

ZAMAN- Attila Turnaoğlu

Zaman ileriye doğru akan bir süreçtir. Bu süreci yaşıyorsak geçtiğimiz dönemleri hatırlarız, ama gelecek ile ilgili bir hatırat henüz yoktur. Bebek olarak doğup yaşlanıp, yaşlı olarak bu dünyadan göçüyoruz. Çok kısa anlar bile olsa zaman geriye gelmeyeceği gibi, o dilimde yaptığımız hiçbir şey de geri gelmeyecektir. Örneğin; domatesi kesip güzel bir salata yapıyoruz, altı dakika sürüyor. Ardından domatesi eski haline getirebilir miyiz? Bu bir fizik kuramıdır ancak şunu anlatır; zaman içinde yapılan eylemler, o sürece aittir ve başa dönemezsiniz.

Dikkatinizi verdiğinizde, zamanın hangi an hakkında konuştuğunu anlarsınız. Zamanın bir yönü vardır ve algılarsınız; ne yöne gidiyor nasıl ilerliyorsunuz. Etrafımızdaki evrenin değiştiğini görmekteyiz, zira evren bir statik durum değildir. Aksi halde hepimiz belli bir durumda kalırdık. İnsanlar önce algılamaya başlar sonra da anlamaya. Anlama sonucunda algılama değişmez, sadece bu algı daha geniş bir bağlama oturur.

“Dün geleceğe gittim ve şimdi buradayım!”

Dün bugüne geleceğimi bana göstermişti ve bugün bu gerçekleşti. Ama dün bugün neler yaşayacağımı bana gösteremedi, sadece zamanın süreci içinde yaşamımı düzene koyduğum bir takım işler ve faaliyetlerin yarın büyük olasılıkla yerine geleceğini biliyordum, zira anladığım ve bir düzeni belirlediğim dinamik bir süreç yaşamaktayım.

ZAMANIN KIYMETİ

Kıymet değer verdiğimiz ve vazgeçmek istemediğimiz somut ve soyut her şey olabilir. Hayatın kıymeti, dostlukların kıymeti, sevginin kıymeti, dürüstlüğün kıymeti, sözün kıymeti, vb. Hepsinin zaman içindeki yeri aynıdır, kıymet var ise sürekliliğini istersiniz. Hayat zamanların (anların denebilir ancak burada değil) bir çizgiye oturmuş sürecidir. Parçalar vardır, yaşanır ve kendi başlangıç ve bitiş süresi arasındaki zaman bir düzlem üzerinde bir matematiğe oturabilir. Ancak bir de “z” ekseni düşünün ki, bu da o zamanın derinliğini ifade eder ve yoğun bir etkileşim içinde insanın mutlu olduğunu hissedeceği bir süreci resmeder. Mutsuzluğu yaşamak, öyle hissetmek, değerlerin yitirildiği ve zamanın parlaklığını kaybettiği bir süreci temsil etmektedir. Zamanınızı hiçbir mutsuzluğu yaşamamak için, gerek kendi iradenizi ortaya koymanız; insanlara ve sevdiklerinize karşı kollarınızı alabildiğine açmanız, hiçbir panik atağa maruz kalmadan algılarınızı iyi değerlendirip, özgür düşüncelerinizi dikte ederek varlığınızı korumanız gerek.

ZAMANI TAŞERE ETMEK

Hayatınızı ve zamanlarınızı birilerinin yönlendirmesine, kararlar alarak sizin yaşamınızı etkilemelerine ve sonucunda mutsuz ve çaresiz durumlara düşmenize sebep olmalarına izin verirseniz, zamanınızı taşere etmişinizdir. Size ait en kıymetli olguyu ve hayatınızın belli bir parçasını kendi iradeniz dışında belirlenmiş yollara doğru yol aldığını görürsünüz, ancak, her bir sonraki gün, bir önceki günden hesaplanmış ve belirlenmiş ise, sonraki günler kıymet verdiğiniz ve değerli bulduğunuz her şeyi elinizden alır. Soyulmuş ve dilimlenmiş bir domatessinizdir artık.

ZAMANE ŞİİRLERİ

-/-

( hasret mi desek)

hani bir an gelir uzaklardaki sevdiğini görürsün

zaman o an konu değildir sanki dün gibidir gönlün

hani kucaklamak istersin de elinden kayıp gitmiştir

sadece anlatmak kalır o’na hasretin içinde kalmıştır

-/-

( zamanı itmek mi)

ıssız tepelerde güneş’e bakıp

saati tahmin etsem

haberim olmasa hiç

perşembeden pazartesinden…

saçlarımı örsem hiç kesmesem

ne oje ne ruj ne rimel sürmesen

geceleri konuşsak ay dinlese

tenin çarşafım nefesin rüzgarım olsa

tepeler mahzunluğunu bizimle giderse

ne zamana ihtiyaç olurdu

ne de bakacağım bir saate

-/-

( zamanı anlamak mı)

anlaşılmazdır zaman

anlatmaz kendini

öğrenmeye çalışırken bitiverir

yazılamaz bugün yarına bakarken

eğer dünün etkisindeysen

gönül acımıştır bir kere

ilaç kesmez ellenmeye gör

derinleşir aksine

sen göğe çıkmaya çalışırken

ay tanımaz vücudu on dördünde bile

güneş gün boyu kurutsa da çarşafı

perdesiz camdan girse de içeri

bir gecedir süresi

anlatmaz kendini

-/-

( zaman)

zaman
senin için üzgünüm
kaçarsan kaç
seni takip etmeyeceğim
peşine kimi takarsan tak
ben yokum
ben kendi vakitlerimi yarattım
saat yok
güzel anlar var
sevdiğim anlar
bana ve bana ait olanlara dair
hasret yok
geride hiç bir şey
bugün sadece
ve belki yarın
eğer yarın bugünden güzelse
bugün yarın

ZAMANSIZ

Bağımlılıktır zaman, çaresizliğimizin manzumesidir. Kaptırırız kendimizi, önümüzdeki yolu ölçmeden saymadan. Zaman bize beklentiler yaşatır, hayal kurdurur, gerçekler ile yüzleştirir, aslında acımasızdır. Hele taşere etmişsen zamanını, kapılır gidersin bir yalancı yolun içinde, senin varlığını hiçe sayanların ve ömrünün anahtarını ellerinde tutanların dudak oynatışlarını algılamaya çalışır ama anlayamazsın.

Yanından süzülür gider hayat….

Attila Turnaoğlu –1953 yılında İstanbul’da doğan Turnaoğlu, Lise öğrenimini Kadıköy Maarif Koleji’ndetamamlamıştır. ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nde yüksek öğrenimini tamamlayarak 1979 yılında iş hayatına atılmıştır.İş hayatında sırasıyla STFA Grubu’nun çeşitli şirketlerinde (1979 – 1994) Yöneticilik yapmıştır. Daha sonra İntermak grubunda Genel Koordinatör olarak görev aldıktan sonra 1995 – 2001 yılları arasında Transtürk Holding Aş – Israel Jv ortaklığı şirketlerinde Gübre, Fide üretim ve pazarlaması konularında görev almıştır. Daha sonra bir müddet müşavirlik yapmış olup, 2005 -2014 yıllarında Koca Grup bünyesinde Çeşitli Yurt Dışı Projeler Koordinatörü olarak Endüstriyel Tesisler, çeşitli alt yapı inşaat işleri faaliyetlerini yürütmüştür. Ardından Bionas Tarım LTD Şirketinde Genel Müdür olarak Rusya’da Organik Tarım üretimi ve Avrupa Birliği Ülkeleri, USA ve Kanada’ya satışlar gerçekleştirilmiştir.Orta öğreniminden beri müzikle uğraşmış, şarkı sözleri ve şarkılar üretmiştir. Şiire meraklı olup üniversite döneminden bu yana şiirler yazmaktadır. Bir dönem roman yazma konusuna da eğilmiş ancak yazdıkları basılmamıştır.YouTube kanalında şarkılar, şiir okumaları, video yapımları mevcut olup ileriye dönük Şiir kitabı basmayı amaçlamaktadır. Denenmemiş çalışmalara meraklı olup Foto-Şiir çalışmaları yürütmektedir. Yaşama ait kısa yazılar yazmaya da çalışmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir