Haberler

1 Haziran sonrası “normalleşme” için hangi kararlar alınacak?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “normalleşme” için Haziran ayını işaret etmesinden sonra gözler gelecek hafta yapılacak kabine toplantısına çevrildi. Bilim kurulu yeni dönemde atılacak adımlar için taslak hazırladı.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre; hükümet, tam kapanma döneminin ardından günlük vaka sayısının 10 binin altına inmesiyle 1 Haziran’dan itibaren normalleşme adımları atmaya hazırlanıyor. Ayrıca, haziran ayında 30 milyon kişiye ilk doz BioNTech aşının uygulanmasıyla yaz aylarında salgının etkisinden kurtulmak hedefleniyor. Bazı uzmanlar ise vaka sayılarda gelinen seviyenin normalleşme için yeterli olmadığı görüşünde.

Bilim Kurulu normalleşme için bir taslak hazırladı. Buna göre, vakalardaki azalma devam ederse haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek. 1 Haziran’dan sonra restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla açılabilecek.

Düğün salonları belli misafir sayısına göre hizmet verebilecek. İlk etapta açık alanlarda düğünlerin yapılması beklenirken, aşılamanın artmasıyla kapalı salonların devreye girmesi bekleniyor.

Halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını müşterilerine açabilecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir