Haberler

1970’li yılların devrimci mücadelesinin önemli isimlerinden Fatma İrier hayatını kaybetti

Bir süredir tedavi gören Fatma İrier, (64) 27-09-2022 (dün) sabaha karşı hayata gözlerini yumdu.

Fatmai İrier için yarın (28 Eylül Çarşamba) saat 12.00’de Ümraniye Mustafa Kemal Cemevi’nde cenaze erkânı  yapılacak. Ardından Çekmeköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Fatma İrier kimdir?

Fatma İrier, 1959 yılında Tokat’ta işçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Politik bir aile ortamında yetişti. Lise yıllarında THKO-MB saflarına katıldı. Çalışkan, maharetli ve çok yönlü üretken kişiliğiyle bir TKEP kadrosu olarak devam etti yaşama. Uzunca bir dönem boyunca Teslim Töre’nin hem hayat arkadaşı hem de en yakın mesai ortağı oldu. 12 Eylül sonrasında Filistin’e gitti. Uzun yıllar sürgün koşullarında Filistinlilerle, onlardan biri gibi yaşadı. 1988 yılından itibaren ülke içinde illegal mücadelede yer aldı. 1993 operasyonuyla cezaevine konuldu. Cezaevinden çıktıktan sonra da BSP, ÖDP, HDP süreçlerinin aktif bir kadrosu olarak devam eden yaşamı, 27 Eylül 2022’de noktalandı.

Fatma İrier’in ardından…Engin Erkiner yazdı
   
Otuz yıldan fazla zamandır görmediğim bir insanın ölümüyle ilgili ne yazabilirim diye düşündüm. İlk kez 1983 yazında Şam’da Teslim Töre ile birlikte kaldığı evde görüşmüştük. Maceralı bir yolculukla Almanya’dan İtalya-Yunanistan-Lazkiye üzerinden satılmak üzere araba getirmiştik. Birkaç gün kalıp döndüğümü hatırlıyorum.Ardından yarım kalan 3. Kongre günlerinde görüştük. Sonra birisi kısa ikincisi uzun süre olmak üzere yine Şam’da ve onun civarındaki bir kampta görüştüğümüzü hatırlıyorum. 1988’den sonra da görmedim.1993’te İstanbul’da TKEP operasyonunda yakalandı, bir süre hapiste kaldı, tahliye oldu ve ardından irtibatımız kalmadı ve sonra yollarımız da ayrıldı.Becerikli ve çalışkan bir kadın olarak hatırlıyorum. Teslim’in yazılarını daktiloya çekerdi. Birlik Yolu’nda Özlem Yıldırım adıyla birkaç yazısı da yayınlanmıştı.Birkaç yıl önce Facebook’ta katılma isteğini görünce kabul ettim. Videoların sürekli izleyicisiydi, bir kere yorum da yazmıştı.Başka bilgim bulunmuyor, rahatsız olduğunu da duymamıştım.TKEP’in kurulmasının öncesinde ve sonrasında uzun bir süreçte bulunmuştur.Partili bir kadındı. Ortadoğu Parti Örgütü içindeydi.Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olan arkadaşların bunu neden belirtmediklerini de anlamadım.Yıllarca örgütlü mücadele içinde bulunmuş, değişik görevleri yerine getirmiş bir insandı. Otuz yıldan fazla zaman görüşmeyince dahası arada bağlantı da kalmayınca insan başka yazacak şey bulamıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir