Haberler Toplumsal Cinsiyet

2013-2020 yılları arasında çocuğa yönelik 143 bin 335 cinsel istismar dosyası var

ETELGRAF HABER-

Bütçe görüşmelerinde konuşan HDP Milletvekili Oya Ersoy, 2013-2020 yılları arasında çocuğa yönelik 143 bin 335 cinsel istismar dosyasının incelendiğini belirterek, “Türkiye’de son 18 yıl da 542 bin 821 kız çocuğu doğum yapmış” dedi.

Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde iktidarın kadın ve sosyal yardım politikaları muhalefet partileri tarafından eleştirildi.

Görüşmeler sırasında söz alan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Bakan Derya Yanık’ın sunumunda kadına yönelik şiddete dair bölümleri atlayarak, geçmesini eleştirdi. Ersoy, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetinin bir kırım haline geldiğini dile getirdi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Ersoy, çocuklara yönelik artan cinsel istismar vakalarına dair şu verileri paylaştı:

2013-2020 yılları arasında çocuğa yönelik 143 bin 335 cinsel istismar dosyası inceleniyor. Türkiye’de son 18 yıl da 542 bin 821 kız çocuğu doğum yapmış. Bu koşullarda bir gecede İstanbul Sözleşmesi’nden ‘çıktık’ denildi ve siz kadın bir Bakan olarak herhangi bir açıklama yapmadınız. Biz buradan Aile Bakanlığı değil, bir kadın bakanlığı ve çocuk bakanlığına ihtiyaç olduğunu ısrarla bir kez daha vurguluyoruz.

Bütçede kadına yer yok  

CHP Milletvekili Candan Yüceer de kadınların vergisiyle oluşturulan bütçeye dair kadınlara uygulanan şiddetin önüne geçecek, kadınların her alanda yaşadığı cinsiyet ayrımcılığıyla mücadelesini güçlendirecek, yaşam hakkının elinden alınmasını önleyecek, kadına istihdam yaratacak kalemlerin olmadığını söyledi.

Bu bütçe kadının isminin tek geçtiği tek kurum olan Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne ayrılan bütçe 22 milyon. Sarayın sadece elektrik faturasına yılda 21 milyon 600 bin TL’den daha fazla para harcanıyor. Bu arada sarayın tıbbi ve laboratuvar harcamalarına da 51 milyon TL harcanmış. Gerisini siz değerlendirmelerinize bırakıyorum.

‘Kadına şiddet bu tepkisizlikten besleniyor’

KEFEK Başkanı Canan Kalsın ve AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in İstanbul Sözleşmesi’ne dair yürütülen tartışmaları eleştirmeleri ardından görevden alındığını dile getiren Yüceer, “ Sayın Bakan siz, ‘İstanbul Sözleşmesi için sadece şiddetin önlenmesi tedbirlerine yöneliktir. Aileyi yıkma projesi, erkekleri uzaklaştırıyorsunuz ya da kadının tek bir beyanıyla adam hapis yatıyor gibi sözleşmeyle uzaktan yakından alakası olmayan söylemler var’ dediniz. Şimdi ne oldu da hepiniz suspus oldunuz. Kadına yönelik şiddet, ayrımcılık bu tepkisizlikten besleniyor” diye konuştu.

‘İstanbul Sözleşmesi kalacak, kadın düşmanları gidecek’

TİP Milletvekili Seda Kadıgil Sütlü ise AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan açıklamalarına karşı her cümlesine İstanbul Sözleşmesi diyerek, başladı.

İktidarı eleştiren Sütlü, “O saraydaki zata selam söyleyin. Ben her cümleme ‘İstanbul Sözleşmesi’ diye başlamaya devam edeceğim. İstanbul Sözleşmesi kalacak, kadın düşmanları gidecek” dedi.

‘Talimat almışsınız’

CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu, bakanlık bütçesinde kadın kooperatiflerine katkı sunulacağına dair ifadeler yer aldığını ancak ayrılan bütçeyle mümkün olmadığını kaydetti.

Bankoğlu, “Ha talimat almışsınız galiba Sayın Bakan, geçen hafta first lady Emine Erdoğan’dan. Bakın siz bu devletin Aile Bakanısınız, Cumhurbaşkanı ailesinin hizmetkarı değilsiniz. Kimden nasıl talimat alacağınız, kanunla sınırlandırılmış, naçizane hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Bakan Yanık, “Böyle terbiyesizlik görmedik” dedi. Bankoğlu ise “terbiyesiz” kelimesini Bakan Yanık’a iade ettiğini belirtti.

Görüşmede “terbiyesiz” kelimesi üzerine tartışma başladı. Bankoğlu’nun “terbiyesiz” sözünü geri alınması talebine Komisyon Başkanı Yılmaz, “Siz kendi sözünüze açıklık getirin” sözlerini birkaç kez tekrarladı.

Duruma tepki gösteren Bankoğlu, “Ben atanmış değil seçilmiş bir milletvekiliyim, eleştiri yapıyorum, hakaret edemezsiniz” dedi. Yaşanan tartışmalar üzerine bileşime 10 dakika ara verildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir