Haberler Manşet

25 Kasım yürüyüşü | Kadınlar yasak tanımadı

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasakladığı 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar ve LGBTİ+’lar erkek şiddetine karşı sokağa çıktı.

Kaymakamlığı’nın yasak kararını tanımayan kadınlar,  25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla Taksim Asmalı Mescit’te bir araya geldi. 

Basına “özellikle” yasak 

Kaymakamlığın, yasak kararı sonrasında Taksim Meydanı, Taksim Tünel Meydanı ve Sıraselviler Caddesi başta olmak üzere İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokaklara polis bariyerleri kuruldu.

Eylem başlama saati öncesinde ise; Taksim’in bütün ara sokakları kapatıldı ve geçişler yasaklandı. Polis gazeteci geçişlerinin “özellikle yasak” olduğunu ifade etti. 

Kadınlar polise direniyor

Asmalı Mescit’te toplanan kadınlar saat 18.30’ta  yürüyüşe başladı. Taksim Tünel’e yürümek isteyen kadınlar,  “Batsın batsın yasaklarınız batsın”, “Jin jiyan azadi”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop”  sloganları attı.

Tünel’e yürümelerine izin verilmeyen kadınların bir kısmı polis tarafından ablukaya alındı.  Gazetecileri ve kadınları ablukaya alan polis, kadınları darp ederek gözaltına almaya başladı. 

BirGün editörü de gözaltına alındı 

Polis müdahalesi sonucu aralarında BirGün editörü Yaren Çolak’ın da olduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

Erkek şiddetine karşı : İsyan

Abluka altına alınan kadınlar ise; erkek şiddeti sonucu öldürülen kadınlar isimlerini okudu ve  “Burada” diye haykırdı.

Kadınlar, sloganlarla abluka altında basın açıklamasını okudu. Erkek şiddetine, yasaklara, kadınları değil erkekleri koruyan adalete, erkek devlet şiddetine diyerek hep bir ağızdan “isyan” diye bağırdı.

Karaköy’e yürüyen kadınlar, ellerinde “Rojava’dan Rojhilat’a direnen kadınlar tarih yazıyor” pankartı taşıdı. Polis, kadınlara müdahale etti ve gözaltına aldı. 

Polis işkence yaptı, 2 kadın bayıldı

Haliç Köprüsü’nde  bir araya gelen kadınlar da açıklama yapmak istedi. Kadınları engelleyen polis, en az 11 kadını darp ederek gözaltına aldı.

Basının görüntü alması engellenirken, polisin işkencesi sonucu 2 kadın bayıldı, bölgeye ambulanslar sevk edildi.

En az 150 kadının gözaltına alındığı eylem, kadınların sloganlarıyla sona erdi. 

(EMK/TY/RT)

Kadınlar ve LGBTİ+’lar Direniyor, Kazanıyor -1 Kadınlar Birlikte Güçlü / Selin Top

Kadınlar ve LGBTİ+lar Direniyor, Kazanıyor -2 Kadın Zamanı Derneği / Dilek Başalan

Kadınlar ve LGBTİ+’lar Direniyor, Kazanıyor- 3 Mor Çatı Vakfı / Açelya Uçan

Kadınlar ve LGBT+’lar Direniyor, Kazanıyor- 4 Kadın Savunması / Rüya Kurtuluş

Evrim Kepenek

bianet kadın ve LGBTİ haberleri editörü. bianet stajyerlerinden. Cumhuriyet, Birgün, Taraf, DİHA, Jinha, Jin News için çalıştı. Sivil Sayfalar, Yeşil Gazete, Journo ve sektör dergileri için yazılar yazdı, haberleri yayınlandı. Hemşin kültür dergisi GOR’un kurucu yazarlarından. Yeşilden Maviye & Karadeniz’den Kadın Portreleri, Sırtında Sepeti, Medya ve Yalanlar isimli kitaplara katkı sundu. 2011 Musa Anter Gazetecilik ödülü sahibi. İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği ve Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezun. 

Tuğçe Yılmaz

bianet muhabiri. “1 Mayıs 1977 Kayıplarını Yakınları Anlatıyor/1 Mayıs 1977 ve Cezasızlık” dosyasını hazırladı. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümü mezunu.25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ25 Kasım yürüyüşü | Kadınlar yasak tanımadıKaymakamlığı’nın yasak kararını tanımayan kadınlar, 25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla İstanbul’da Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. Yürüyüşe geçen kadınlara, polis biber gazıyla müdahale etti, 150’den fazla kadın gözaltına alındı.Evrim Kepenek – Tuğçe Yılmaz

İstanbul – BİA Haber Merkezi25 Kasım 2022

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir