Ekoloji Manşet

600 ton asbest barındıran Brezilya donanmasına ait gemi İzmir’e geliyor mu?

Brezilya Donanması’na ait olan ve 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen “NAe São Paulo” isimli uçak gemisinin gövdesinin sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya gönderileceği açıklandı.

Konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi taşıyan TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın sorularına Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan cevap geldi.

“İzmir, dünyanın atık çöplüğü haline getirilemez”

CHP’li Bakan, “Geminin Haziran ayında Aliağa’ya geleceği duyurulmuştu. Ancak gemi Brezilya limanında, henüz yola çıkmadı. Gemiyi yakından takip ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığı önergemize verdiği yanıtta, gemi sökümcüsünün izin talebinde bulunulmadığını açıkladı. Bu, bir nebze olsun içimizi rahatlatsa da konunun takibini sürdüreceğiz. Son 5 yılda 714 gemi sökümü yapılmış, 74 bin 226 ton tehlikeli atık bertaraf edilmiş. Yine son 5 yılda 241 bin 970 kg asbest lisanslı tesislerde bertaraf edilmiş. Bakanlıkların, plastik atık ithalatında olduğu gibi gemi sökümündeki tehlikeli atıkların bertarafına ilişkin beyanları da inandırıcı değil. Plastik atıkların ekonomik değer olduğunu iddia ediyorlardı. Sonra Avrupa’nın çöplerinin tarım alanlarına gömüldüğü, dere kenarlarında yakıldığı ortaya çıkınca yasaklama cihetine gittiler. Benzer bir durum da asbestli gemiler için geçerli. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı, denizlerimizi kirleten, halk sağlığını tehdit eden bu tehlikeli atıkları kentimizde istemiyoruz. İzmir, dünyanın atık çöplüğü haline getirilemez” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu CHP’li Bakan’a, “Bahse konu gemi ile ilgili gemi sökümcüsü/acentesi tarafından Bakanlığımıza yapılmış herhangi bir izin talebi bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

Rakamlar ürpertici

Çevre ve Şehircilik Bakanı, CHP’li Murat Bakan’ın önergesine verdiği yanıtta 2020 yılında 118 gemi sökümü yapılırken 10568,388 ton tehliteli atık bertaraf edilmiş.

Öte yandan Bakanlık son 5 yılda söküm için getirilen gemilerde tespit edilen asbest miktarlarını da paylaştı: “2020’de 130 bin 950 kg, 2019’da 69 bin 300 kg, 2018’de 13 bin 960 kg, 2017’de 25 bin 610 kg, 2016’da 2 bin 150 kg asbest lisanslı tesislerde bertaraf edildi”.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir