Ekoloji Haberler Manşet

Akbelen ormanını savunmanın cezası 203 bin 445 TL, yağmalamak bedava

MUĞLA – Akbelen ormanını savunan köylülere, izinsiz ormana girmek, afiş asmak ve çadır kurmak gibi gerekçelerle 203 bin 445 TL para cezası kesildi.

Muğla Milas ilçesinde bulunan Akbelen ormanında kesilen ağaçlık alanın yerine Yeniköy-Kemerköy Enerji şirketi tarafından açılacak maden ocağını protesto eden köylülere para cezası kesildi. YK Enerji’nin ilk olarak 1 Nisan 2021’de ağaçları kesmek için geldiği ormanda İkizköylü kadınlar tarafından karşılanması ile başlayan sürecin ardından köylüler, 24 Nisan 2021’de bölgeye çadır kuran doğa savunucuları nöbete başladı. Bu süreçte maden sahası için yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açan köylüler, aldırdıkları karar bilirkişi raporu ile son buldu. Kararın kaldırılmasıyla 24 Temmuz 2023 günü yüzlerce askerin eşliğinde ormandaki ağaçların kesimi başladı. 

TOPRAKLARI İÇİN DİRENİYORLAR

Bu süreçte ağaç kesimini engellemek için birçok şehirden yüzlerce doğa savunucusu Akbelen’e akın etti. Yurttaşların bölgeye gelişini engellemek için yol kontrolleri arttırıldı, kimlik kontrolleri yapıldı, askerler sayısız kez protestocuları TOMA ve biber gazıyla dağıtmaya çalıştı. Bu saldırılarda onlarca yurttaş gözaltına alındı, aralarında Akbelen mücadelesinin başından beri nöbet tutan Deniz Gümüşel’in de bulunduğu birçok kişiye “Milas’a giriş yasağı” gibi adli kontrol cezası verildi.

Ağaçların kesilmesinin ardından şirket, bölgede kalmaya devam ederken, topraklarını satmayan İkizköylülerin evlerine yakın bölgelerde dinamit patlatma ve sondaj çalışmaları devam ediyor. Yine iş makinalarıyla toprağı kazmaya başlayan şirket, bölgedeki bitki örtüsünü tamamen kaldırdı. Şirket asker korumasında bölgenin her yeri çitlerle kapatılırken, askerlerin ise tapulu araziye kurduğu “işgal karakolu” da varlığını sürdürüyor.

203 BİN 445 TL PARA CEZASI 

Patlatmalarla yıldırılmak istenen köylüler bir yandan da soruşturmalar ve ifadelerle korkutulmak istenirken, son olarak para cezalarıyla geri adım atmaları için baskı uygulanıyor. Köylülere, ağaçların kesimleri sırasında ormanın içine girerek ağaçları korumak istemesi, nöbet alanına asılan afişler ve kurulan çadırlar gerekçesiyle çeşitli para cezası kesildi. Milas İlçe Jandarma Karakolu tarafından kesilen para cezaları köylülere tebliğ edildi. 

Köylülerden Ali Güler, Ahmet Atar, Nejla Işık, Zülfikar Yakar ve Haydar Demir’e 40 bin 189’ar TL ceza kesildi. Ardından köylülerden Eyüp Çukur’a nöbet alanına çadır kurduğu için bin 300 TL, Esra Işık’a ise izinsiz ormana girdiği gerekçesiyle bin 200 TL ceza kesildi.

IŞIK: YILDIRMAK İSTİYORLAR, VAZGEÇMİYORUZ

Ceza kesilen köylülerden Nejla Işık, İkizköy’de Akbelen’i, topraklarını, zeytinlerini ve yaşamı savunduklarını söyledi. Bunu yaptıkları için kendilerini yıldırmak istediklerini vurgulayan Işık, şöyle devam etti: “Mücadelemize tüm kötülüğe, baskılara, haksız yere kesilen yüksek para cezalarına, her gün patlatılan dinamitlere, 7-24 çalışan iş makinelerine rağmen yılmadan yorulmadan devam ediyoruz. Sahip olduğumuz değerleri, su kaynaklarını, zeytinlerimizi, geçimimizi sağladığımız toprağımızı, geçmiş ve geleceğimizi kömüre feda etmeyeceğiz. Elimizden geldiğince haklılığımızdan aldığımız güçle mücadeleye devam edeceğiz. Abelen’den de köyümüzden de vazgeçmiyoruz. Biz bitti demeden bu dava bitmez.” 

MA / Tolga Güney

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir