Haberler

83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan heyet raporu için Elazığ’a sevk edildi

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunup, ilerleyen yaşı ve sağlık durumu nedeniyle tek başına yaşamını idame ettiremeyen ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın (83), sağlık raporu alınmak üzere Elazığ’daki bir hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Mehmet Emin Özkan’a dair bu bilgiyi kızı Selma Özkan paylaştı.

MA’nın haberine göre; Babasının sağlık kurulu raporu alınmak üzere geçtiğimiz 31 Mayıs’ta Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğünü hatırlatan Selman Özkan, hapishanede babasına refakat eden ağabeyi Ahmet ile dün gerçekleştirdikleri haftalık telefon görüşmesinde, ağabeyinin babasının Elazığ’daki bir hastaneye sevk edileceği bilgisini kendilerine verdiğini dile getirdi.

“Elazığ’da bir hastaneye götürülmüş”

Özkan, ağabeyinin babasının sevk edilme gerekçesini ve hangi hastaneye götürüleceğini ise bilmediğini belirtti.

Özkani, “Bugün babamın sağlık durumuna ilişkin cezaevi revirini aradık. Revirden edindiğimiz bilgilere göre; babam bu sabah cezaevi servisi ile Elazığ’da bir hastaneye götürülmüş. Revir yetkilileri, babamın heyet raporu amacıyla götürüldüğünü belirttiler ancak hastane ismi vermediler” dedi.

“Sağlık durumu daha da kötüleşiyor”

Babasının ağır hasta ve yaşlı olduğuna dikkati çeken Selma Özkan, “Hangi hastaneye götürüldüğüne ilişkin bir bilgiye ulaşamadık ve götürüldüğü hastanede yatırılıp, yatırılmayacağını bilmiyoruz. Görüştüğümüz revir yetkilileri, heyet raporu için götürüldüğünü ifade etse de asıl gerekçenin bu olup, olmadığından emin değiliz. Babam ağır hasta ve yaşlı, bu şekilde hastanelerde dolaştırmaları, zaten kötü olan sağlık durumunu daha da kötüleştiriyor. Dayanacak gücümüz kalmadı” şeklinde konuştu.

25 yıldır hapishanede

Mersin’de “örgüt üyesi olma” suçlaması ile 1996 yılında gözaltına alınan Özkan, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak müebbet cezasına çarptırıldı. 25 yıldır hapishanede tutulan Özkan, tutuklu bulunduğu günden bu yana 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa da anjiyo oldu. Özkan’ın kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir