Haberler Manşet

ABD Taliban hükümetini tanıyacak

Ǝtelgraf Haber:

İşte son birkaç saatteki önemli gelişmelerden notlar:

 • Kabil havaalanı yeniden açıldı ve uçuşlar başladı. – ABD generali. Pentagon’un Genelkurmay Başkanlığı’nda lojistik uzmanı olan Tümgeneral Hank Taylor, havaalanının Pazartesi günü 19.35 GMT’de yeniden açıldığını söyledi. Kabil havaalanındaki bir Batılı güvenlik yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, diplomatları ve sivilleri tahliye eden askeri uçuşların Salı sabahı havalanmaya başladığını söyledi.
 • Taliban Kabil’de devriye geziyor. Taliban savaşçıları Kabil’deki kontrol noktalarını ele geçirdi ve omuzlarına tüfekleri asılmış militanlar, çoğu büyükelçiliğe ve uluslararası örgütlere ev sahipliği yapan yoğun bir şekilde güçlendirilmiş bölge olan Yeşil Bölge’nin sokaklarında yürüdü.
 • ABD, eylemlerine bağlı olarak Taliban hükümetini tanıyacak. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin Afganistan’da bir Taliban hükümetini ancak kadın haklarına saygı duyması ve El Kaide gibi aşırılık yanlısı hareketlerden kaçınması halinde tanıyacağını söyledi.
 • George W Bush, “Laura ve ben Afganistan’da yaşanan trajik olayları derin bir üzüntüyle izliyoruz” diyerek bir açıklama yaptı. ve “kalpleri hem bu kadar acı çeken Afgan halkı hem de Amerikalılar ve NATO müttefikleri için ağır” şeklinde bir açıklama yaptı. kim bu kadar fedakarlık yaptı.”
 • ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Afganistan’daki hedeflerine ulaştığını söyledi. . Biden, ABD’nin El Kaide’yi zayıflatmayı başardığını ve amacının “ulus inşa etmek” ya da Afganistan’da demokrasinin kurulmasına yardımcı olmak olmadığını söyledi. Ayrıca eski cumhurbaşkanı Eşref Ghani’yi ülkeden kaçmakla suçladı ve Afgan ordusunun çöküşünü eleştirdi. Daha sonra Biden, “Amerikan birlikleri, Afgan güçlerinin genel olarak savaşmaya ve kendi başlarına ölmeye istekli olmadığı bir savaşta savaşamaz ve ölmemelidir” dedi.
 • Türkiye İran sınırına duvar örüyor , başta Afganistan olmak üzere mülteci akınını durdurmak için örüyor.
 • ABD’nin Afganistan Büyükelçisi Ross Wilson, kendisinin ve diğer büyükelçilik personelinin ülkeyi çoktan terk ettiği yönündeki söylentileri ortadan kaldırmaya çalıştı. “Yanlış raporların aksine, @USEmbassyKabil personeli ve ben #Kabil’de kalıyorum, 1000’lerce ABD vatandaşına ve savunmasız Afgan’a yardım etmek için çok çalışıyoruz ve buradaki etkileşimi sürdürüyoruz. Afgan halkına olan bağlılığımız sürüyor.”
 • Kıdemli Taliban lideri Amir Khan Muttaki’nin, bir zamanlar ülkenin müzakere konseyine başkanlık eden Abdullah Abdullah ve eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai de dahil olmak üzere Kabil’in siyasi liderleriyle müzakere ettiği Afgan başkentinde olduğu söyleniyor .
 • Hafta sonu Özbekistan’da bir Afgan askeri uçağı düştü, ancak Özbek makamları Pazartesi günü konuyla ilgili çelişkili raporlar yayınladı.
 • Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin Afganistan’dan kaçarken iki haftalık ateşkes fırsatını yok ettiğine dair haberler var. Anlaşma, hükümet ve Taliban müzakerecileri tarafından sağlanmıştı ve Ghani’nin görevinden istifa etmesine ve geçiş hükümeti konulu müzakerelerin açılmasına bağlıydı.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB’nin Afgan mültecilerin gelişini engellemek için bir girişim başlatacağını söyledi . Macron, güvenlik ve terörizmle ilgili yorumlarla dolu bir konuşmada, beklenen artan gelişleri durdurmaya çalışacaklarını ve kaçakçılık çetelerini ortadan kaldıracaklarını söyledi.
 • Binlerce kişinin Taliban’ı ele geçirmesinin ardından kaçmaya çalıştığı Kabil havaalanında umutsuz sahneler yaşandı .Video görüntüleri, Afganların kalkıştan sonra bir uçaktan düşerek öldüğünü gösteriyor. Diğer görüntüler, insanların hareket eden ABD uçaklarına tutunduklarını gösteriyor.
 • Görgü tanıklarına göre , panik sırasında havaalanında ölen yedi kişiye kadar doğrulanmayan raporlar var .
 • ABD’li bir yetkili Reuters’e, havaalanındaki Amerikan kuvvetlerinin “Afganların askeri uçuşlara binmek için asfalta koşmasını önlemek için havaya ateş etmeye zorlandıklarını” doğruladı . Yetkili, Kabil’den yapılan askeri uçuşların “sadece diplomatları, yabancı personeli ve yerel büyükelçilik personelini taşıma amaçlı” olduğunu söyledi.
 • İngiltere başbakanı Boris Johnson, Afganları “en çok ihtiyacı olan” yeniden yerleştirmek için bir plan başlatacakDowning Street’e göre, . Batılı ülkelere, özellikle yabancı hükümetlerle ve gazetecilik gibi diğer hassas alanlarda çalışanlar olmak üzere, Taliban yönetiminden korkan Afganları tahliye etmeleri için defalarca çağrı yapıldı.
 • İngiltere savunma sekreteri Ben Wallace, İngiltere Afgan müttefiklerini kendi vatandaşlarıyla birlikte Kabil’den tahliye etmeye çalışırken, İngiliz kuvvetleri günde 1.000’den fazla insanı geri göndermeyi hedeflerken “bazı insanlar geri dönmeyecek” itirafında bulundu.
 • Taliban sözcüsü: “Afganistan’da savaş bitti” Taliban’ın siyasi ofisi sözcüsü Al-Jazeera Mubasher TV’ye Afganistan’da savaşın bittiğini ve yönetim biçiminin ve rejimin biçiminin yakında netleşeceğini söyledi.
 • Bir Taliban lideri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, isyancı grubun yönetimi nasıl devralacağını söylemek için çok erken olduğunu söyledi. . Lider, Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “Yönetimi yeniden yapılandırmaya başlamadan önce tüm yabancı güçlerin gitmesini istiyoruz” dedi. Ayrıca Kabil’deki Taliban savaşçılarının sivilleri korkutmamaları ve normal faaliyetlerine devam etmelerine izin vermeleri konusunda uyarıldığını söyledi.
 • Rusya’nın Afganistan büyükelçisi Dmitry Zhirnov, diplomatik misyonun güvenliğini görüşmek üzere Salı günü bir Taliban temsilcisiyle görüşecek. Kremlin’in Afganistan elçisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın “çok büyük bir varlık yaratmamak için” Kabil’deki bazı büyükelçilik personelini tahliye edeceğini söyledi.
 • The Guardian

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir