Haberler İnsan Hakları Manşet

Afganistanlı kadınlar: Haklarımız için savaşacağız

Kadınların bugüne kadar Taliban yönetimine karşı direndiğini hatırlatan Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi, kadınların hakları için mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirdiği 15 Ağustos 2021’den bu yana kadınların tüm sosyal ve yasal hakları gasp edildi. Kadınların son 20 yılda elde ettiği kazanımlar tek tek yok edilirken, Afganistanlı Kadınların Kendiliğinden Hareketi yaptığı basın açıklamasıyla, kadınların hakları için mücadele edeceğini vurguladı.

 Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Afganistan’daki Kadın Savaşçıların Kendiliğinden Hareketi, olumsuzluklar ve karışıklıklar karşısında; Otoriter ve aşırılık yanlısı rejime karşı insan haklarını ve hakikati, insanlığı ve eşitliği savundu. İnsan hakları ve kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin ortadan kaldırılmasını, kadının insan statüsüne, siyasi katılıma, yüksek sosyal statüye, kültürel istikrar, ekonomik liderliğiniz ve insan toplumunda bilim ve bilginin bayrak taşıyıcısı olması için savaşacağız.

KÜRESEL DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Bu nedenle UNESCO, 24 Ocak’ı Afganistan’daki kız çocuklarına ve kadınlara Uluslararası Eğitim Günü olarak adayacak ve bugün Birleşmiş Milletler merkezinde büyük bir toplantı düzenleyerek Afganistan’daki tüm kız çocuklarının okullara dönüşünü vurgulayacaktır. Bu nedenle, “Afganistan’da Savaşan Kadınlar Kendiliğinden Hareketi” üyeleri, UNESCO’nun Afganistan’daki kadınlara yönelik anıtını takdir ederken, sürgündeki ve Taliban’ın tiranlığı ve aşırılığı altındaki kadınların bakış açısını anlatmak istiyoruz. Afgan kadınların haklarını elde etmek için acilen küresel desteğe ihtiyaçları olduğunu dünya biliyor.

Taliban’ın iki yıllık iktidarı boyunca, kadınlara yönelik eylemlerinin insani olmadığı, aşırılık ve aşırılığı yaydıkları, bu ideolojide kadını ikinci cins olarak ve erkek zulmü altına yerleştirdikleri herkes tarafından açıkça ve açıkça görülmektedir. Zulüm ve aşırılık terörüyle dolu olan Taliban’ın, Taliban ideolojisiyle Taliban okullarının kapılarını açması biz kadınların nazarında insanlık tarihinde büyük bir hata olacaktır. Taliban, İslam dininin menşei dedikleri uç kararnameler çıkararak İslam’ın adını lekelemekte ve Afganistan’daki dünya terörist kuşağını faşist aşırılıkla çekirdeklendirmek ve yeni kuşağın kafasını Taliban ve aşırılıkçı ideoloji ile karıştırmak ve vekalet savaşlarının kapsamını genişletmek istemektedir.  Afganistan’dan başlayın ve tüm dünyaya yayın. Afganistan’ın eğitim müfredatının tahrif edilmesi, Afganistan’ın tarihi ve coğrafyasının tahrif edilmesi, Afganistan’ın madenlerinin ve eski eserlerinin yağmalanması, Afganistan’ın edebî ve kültürel mirasının yağmalanması, yerlerin ve kutsal yerlerin adlarının değiştirilmesi kısacası yeni nesli bilinçsiz hale getirmiştir. Afganistan’ın tüm tarihi ve kültürü… Ve akıllarında savaş, terör, dini ve dini aşırılık ve şiddetten başka bir şey istemiyorlar.

Bu nedenle, yeni nesil Afganlar aşırılık yanlısı, terörist ve intihar bombacısı haline gelmeden ve birkaç milyonluk ülkenin dünyanın gözünü karartmasını engellemeden önce Taliban ile etkileşimi durdurmalıyız. Ve aşırılığa hayır deyin ve yıpranmış toplumu yok olmaktan kurtarın ve demokratik bir sistem oluşturmak için kesin kararlar alın ve standart bir eğitim ve ateşler içinde oturan Afganistan kuşağıyla uluslararası karşılaştırma için bir ölçüt oluşturun, bu milyonlarca insanın ölmesine izin vermeyin.  Taliban aşırıcılığının büyüdüğü tüm alanları ortadan kaldırın ve Afganistan halkına rahatlık ve barış verin.”

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir