Haberler Manşet

Ağır ekonomik bunalımdan çıkış yolu, OLAĞANÜSTÜ HÂL değil demokrasidir

etelgraf haber-

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. İzzet Özgenç, “Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” dedi.

Prof. Dr., Özgenç Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Aslî Üyesi.

Özgenç, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle Anayasa’ya dayanarak olağanüstü hal ilan edilebileceğini, toplumun buna hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Gönenç paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, “AĞIR EKONOMİK BUNALIM” sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OLAĞANÜSTÜ HÂL ilânına (Any., m. 119), toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir.”

Yapılan bu açıklama toplumda tedirginlik yarattı daha öncede Japon bankası Nomuro’nun hazırladığı iddia edilen raporda OHAL konu edilmişti. Muhalefetin Erken seçim talepleri ret edilirken OHAL ‘in tartışılması Türkiye’nin kaos ortamına sürükleneceği kaygılarını artırdı. Muhalefetin talebi erken seçim ve demokrasidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’e bir kanun, bir yasa tasarısı getirilmeden önce mutlaka bakanlarına “Bunu İzzet Hoca gördü mü” diyerek önemsediği dile getirilir. Özgenç TCK’nın da mimarlarındandır.

Sözcü’den Emre Deveci’nin haberine göre ise hükümetin anketlerdeki oylarını artırıp 2022’nin ilk yarısında erken seçim çağrısı yapmak üzere beş adımlık bir plan çerçevesinde hareket ettiğini öne süren banka, bu beş adımdan üçünün atıldığını, iki adımın daha atılmasını beklediklerini kaydetti.

Japon bankası Nomuro’nun hazırladığı iddia edilen raporda, hükümetin beş aşamalı bir planı yürüttüğü; ilk üç adımın hayata geçirildiğini ileri sürüldü. Son iki adım ise ‘dış politika vakası’ ve OHAL’ olarak sıralandı.

Japonya merkezli yatırım bankası Nomura, Türkiye ile ilgili “Şafaktan önce en karanlık an” başlıklı bir rapor yayınladı. 

Raporda bu beş adım şöyle sıralandı:

  1. Mali paket / Asgari ücret artışı
  2. Faiz indirimleri / kredi büyümesi
  3. Dolar kuruna TCMB ve kamu bankalarının müdahaleleri
  4. Dış politika vakası
  5. Olağanüstü hal ilanı

Bu plana güçlü bir bağlılık olduğunu, Saray’ın 3-5 ay içinde anketlerde oylarının mevcut yüzde 30 seviyesinden yüzde 35 seviyesine çıkmasını beklediğini ve bu olunca erken seçim çağrısı yapacağını öne süren banka, “plan çalışacak mı” sorusuna yanıtlar da verdi.

Raporda dolar/TL’nin 16’ya yükseleceği öngörüldü

Seçmenlerin şu an en büyük kaygısının enflasyon olduğunu ve ortalama bir seçmenin dolar kuruna bakarak ekonominin durumu değerlendirdiğini belirten banka, baz senaryolarına göre Merkez Bankası’nın kurda haftalık yüzde 1’lik artışın olduğu kontrollü hareket için yeterli mühimmatının olacağını, buna göre de planın işlediği 3-5 aylık dönemin ortasında dolar/TL’nin 16’ya yükseleceğini öngördü.

Banka, beş adımlı planın işe yaramasına yüzde 50 ihtimal verdi. Planın sonuç vermesi ve erken seçim ilan edilmesi durumunda ise bankanın baz senaryosu, muhalefetin kazanacağı yönünde.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir