Ana Sayfa Haberler Ahmet Türk: Ne hastalık ne yaşlılık, ölünceye kadar mücadeleye devam

Ahmet Türk: Ne hastalık ne yaşlılık, ölünceye kadar mücadeleye devam

0
Ahmet Türk: Ne hastalık ne yaşlılık, ölünceye kadar mücadeleye devam

HDP Muş İl Örgütü, 3’üncü Olağanüstü Kongresini topladı. Kongreye HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Şevin Coşkun, Kürt siyasetçiler Ahmet Türk, Sırrı Sakık ile DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır katıldı. BDP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, konuşmasında cezaevlerinde 232 gündür süren açlık grevlerine işaret ederek, “Kürt sorunun çözümü Sayın Öcalan’dır” dedi ve tecridin kaldırılmasını istedi.

Kongrede konuşan Ahmet Türk, “Bundan sonra Kürt halkı da özgürlük ve demokrasi mücadelesini taçlandırarak sürdürecektir” diye konuştu.

“Halkımızın yürüttüğü mücadeleden güç ve cesaret alıyoruz”

Kongrede söz alan Ahmet Türk’ün konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Bir siyasi tarihi aslında yazmak lazım. Biraz önce Sırrı arkadaşımız da değindi, HEP’ten bugüne kadar Kürt halkı büyük bedellerle bu mücadeleyi sürdürdü ve gerçekten de geleceğine, özgürlüğüne sahip çıkarak, bugün bütün zorluklara rağmen başı dik bir şekilde mücadelesini sürdürüyor. Halkımızın bu mücadelesi bizlere güç ve cesaret veriyor. Bugün Muş Kongresinde gerçekten büyük bir coşkunun ve katılımın olduğunu görüyoruz. Muş halkını tebrik ediyorum, partilerine, Kürt halkının özgürlük mücadelesine sahip çıktığı için kendilerini kutluyorum.

Ölene kadar mücadele

Bizler için siyaset kutsaldır. Feqiyê Teyran’ın bir şiiri var. Feqiyê Teyran îro kal e, nexweşekî pir bê hal e. Bizler için ne hastalık ne de yaşlılık artık geçerli değil. Ölünceye kadar halkımızın özgürlüğü, halkımızın geleceği için mücadele etmeye kararlıyız asla ve asla bu kararımızdan geri dönmeyeceğiz.

“Kürt olduğumuz için baskıya uğruyoruz”

Irkçı anlayışa karşı bir bilinç oluşturulması gerektiğini belirten Türk, baskıya uğramalarının sebebinin de Kürt oldukları için olduğu belirterek:

Bugün anlatmak istediğim siyasi parti olayı değil. Siyasi partimize karşı oldukları için değil, Kürt halkına karşı oldukları için bugün Kürt halkı üzerinde yoğun baskı var. Geçmişte AKP’ye oy vermiş olan insanlarımız olabilir, diğer partilere oy veren insanlarımız var. Bugün bunları çok iyi anlatmamız lazım. Mesele bir siyasi partiye mensup olduğumuz için değil, Kürt halkının evlatları olduğumuz, özgürlük arayışı içinde olduğumuz için bu baskılara ve saldırılara maruz kalıyoruz. Ev ev dolaşarak, hane hane dolaşarak ırkçı anlayışın Kürtler için neler düşündüğünü anlatmak lazım, halkımızı ikna etmemiz lazım. Örgütlülüğümüzü güçlendirmemiz lazım, çünkü örgütlü toplumlar ancak başarıya ulaşabilir. Geleceği belirleyebilir. Eğer örgütlü olmazsak, bütün kazanımlarımızı kaybederiz. Bu konuda yoğun bir çalışma ve çabaya ihtiyaç var. Her eve, her insanımıza ulaşmak siyasetin Kürtler açısından ne kadar önemli olduğunu anlatmak gibi bir görevle karşı karşıyayız” sölzerini tamamladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here