Haberler

Aile hekimlerine maaş kesintisi: “Değişikliğe rağmen kesinti uygulandı”

1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren AKP’nin yeni Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği ile aile hekimleri birçok hak gaspına uğradı. Konuya ilişkin konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, “Aile hekimleri, hakları olan iyileştirmeleri beklerken, aksine cezalandırıcı bir yönetmelikle karşı karşıya kaldı” dedi.

BirGün’de yer alan habere göre; AKP’nin yeni yönetmeliğinin aile hekimlerine yönelik hak gaspı doğurması tepki çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, aile hekimlerinin 15 Ağustos’ta yatan maaşlarından kesinti uygulandığını belirtti. Aile hekimlerinin hak gasplarına karşı, “16 Ağustos’ta iş bırakma” eylemine engel olmak için “Aile hekimleri, mevcut işlerine ilave kronik hastalıklar ile ilgili takip yapmazlarsa ücret kesintisi uygulanacak” maddesinin yönergeden kaldırıldığını anımsatan İlgezdi, “Değişikliğe rağmen bu kesintiler uygulandı” dedi.

Direnişi kırmak için ücret kesintisi maddesi kaldırıldı; buna rağmen kesinti yapıldı

CHP’li İlgezdi, 1 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe giren, “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği” ile aile hekimlerinin birçok hak gaspına uğradığını ifade ederek şunları kaydetti: “Aile hekimleri, hakları olan iyileştirmeleri beklerken aksine cezalandırıcı bir yönetmelikle karşı karşıya kaldılar. Pazartesi günü iş bırakma eylemi açıklamasından sonra apar topar cuma gece yarısı Aile Hekimliği Tarama ve Takip Katsayısına İlişkin Yönerge ile mevcut işlerine ilave kronik hastalıklar ile ilgili takip yapmazlarsa uygulanacak ücret kesintisi maddesi kaldırıldı. Eylemi kırmak için yapılan bu harekete rağmen hekimlerin 15 Ağustos’taki maaşlarından bu kesintiler yapıldı.”

“Aile hekimleri maaşları ortalama yüzde 5 ile 10 arası düştü”

Aile hekimlerinin bordrolarının sisteme yeni yüklendiğine de dikkati çeken İlgezdi, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yapılan kesintiler nedeniyle aile hekimleri maaşları ortalama yüzde 5 ile 10 arası düştü. Kronik hastalık takip ile ilgili yönerge değişikliğinde gerekçe olarak pandemi gösterildi. Bu da demek oluyor ki pandemi sonrası bu kesintiler tekrar yapılacak. Aile hekimleri özveri ile çalışırken Bakanlık Aile Hekimleri küstürmek için elinden geleni yapıyor. Yeni yönetmelikle aile hekimlerine eklenen iş yükü, negatif performans yani yapmazsan maaş kesintisi kısmında genişletmeler mevcut. Hekimler açısından kazanım olarak görülebilecek tek bir madde yok. Sansür maddeleri de olan yönetmelikle basına kamu hizmeti hakkında izinsiz bilgi vermek diye bir suç icat edilmiş durumda. Bu yönetmelik derhal düzeltilmelidir.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir