Manşet Muhalefet

Akademisyenler- “Özgür özerk ve demokratik üniversite ideali gerçekleşene kadar kabul etmiyoruz”

Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan üç dekanın YÖK tarafından görevden almasına ilişkin yazılı açıklama yayınlayan akademisyenler, “Özgür özerk ve demokratik üniversite ideali gerçekleşene kadar kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi. Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenleri, 19 Ocak’ta Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından üç dekanın görevden almasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, uygulamaların hukuka aykırı olduğu ve üniversitenin akademik özgürlük ve kurumsal özerklik anlayışının savunmaya devam edileceği belirtildi. 

 İLGİLİ KARAR YOK

 19 Ocak’ta görevinden alınan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Özlem Berk Albachten ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Metin Ercan’a ilişkin yapılan açıklamada, 18 Ocak tarihli YÖK Genel Kurulu’nda alınan bir kararın gerekçe gösterildiği belirtilirken, yazıda kararın gerekçesi olan YÖK’ün ilgili kararınının olmadığı vurgulandı.

 NEDENİ BELLİ DEĞİL

 Dekanların görevden alınmasının nedenin henüz bilinmemesine rağmen, kayyım Rektör Naci İnci’nin sanal medya üzerinden görevden almanın disiplin suçları nedeniyle gerçekleştiği paylaşımı yaptığı hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi: “Fakültelerindeki meslektaşlarının yaptıkları oylamalarda seçilerek göreve gelmiş ve yüklendikleri bu görevi, hakkını vererek, 51 yıllık bir kamu üniversitesi olan kurumumuzun aşağıdan yukarıya demokratik, şeffaf ve hesap verebilir yönetim anlayışına uygun biçimde yerine getirmiş akademisyen ve yöneticilerdir.”  

 ÖZGÜR, ÖZERK VE DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE 

 Dekanların görevden alınmasının 2547 sayılı kanuna aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, dekanların derhal görevlerine iade edilmeleri gerektiği vurgulandı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin önde gelen kamu araştırma üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik yıkım çabası artık sona ermelidir. Bizler de tıpkı seçilmiş temsilcilerimizin ifade ettiği gibi hukuka aykırı uygulamalara karşı meşru ve hukuki haklarımızı kullanmaya, üniversitemizin akademik özgürlük ve kurumsal özerklik anlayışını, şeffaf ve hesap verebilir yönetişim ilkelerini savunmaya devam edeceğimizi ve üniversitemize verilen hasarları onarmakta kararlı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyurulur. Özgür özerk ve demokratik üniversite ideali gerçekleşene kadar kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz.” 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir