Muhalefet Sendikalar

Eğitim Sen Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılacak olan Milli Eğitim Şurası’na katılmayacak

etelgraf haber-

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılacak olan Milli Eğitim Şûrası’na katılmayacaklarını söyledi.  Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sistemiyle ilgili konuları inceleme ve öneri kararlarından sorumlu Milli Eğitim Şurası’na ilişkin genel merkezlerinde basın toplantısı düzenledi. Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, 20’nci Milli Eğitim Şûrası’nın konu başlıklarının “Temel eğitimde fırsat eşitliği”, “Mesleki eğitimin iyileştirilmesi” ve “Öğretmenlerin mesleki gelişimi” olarak belirlendiğini hatırlattı.  Milli Eğitim Şûrası’nın açılışının Cumhurbaşkanı’nın himayesinde yapılacağını belirten Kurul, “Üç temel konu başlığı olmasına rağmen Eğitim Sen adına sadece bir temsilcinin katılımı istenmiştir. Bu yaklaşımın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir” dedi. 

TAHAMMÜLSÜZLÜK 

Kurul, şûra katılımcılarının büyük bölümü iktidara yakın çevrelerden seçildiğini ve tartışmalar bu çevrelerin siyasal tercih ve önerileri çerçevesinde yürütüldüğünü söyledi.Kurul, ”Eğitim Sen tarafından konu başlıkları ile ilgili olarak taslak metinler hazırlanmış ve şûra hazırlık çalışmalarında kullanılmak üzere şubelere gönderilmiştir. Ancak şubelerimiz, birçok ilimizde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgilendirilmemiş ve toplantılara çağrılmamıştır. Eğitimi kendi siyasal-ideolojik hedeflerine göre biçimlendirmek isteyen mevcut anlayış, farklı fikirlere, eleştiriye, demokrasiye, bilimsel düşünceye ne kadar tahammülsüz olduğunu bu şekilde bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından 13 Kasım 2021 tarihli şûra davet yazısının Eğitim Sen Genel Merkezi’ne 16 Kasım 2021 tarihinde gönderildiğini ve aynı gün mesai saati bitimine kadar cevap istendiğini ifade eden Kurul, “Hazırlandıktan üç gün sonra gönderilen davet yazısında, MEB’e ait şûra salonu olmasına rağmen, 20. Milli Eğitim Şûrası’nın açılışı sarayda ‘Cumhurbaşkanının himayelerinde’ yapılacağı belirtilmiş, üç temel konu başlığı olmasına rağmen Eğitim Sen adına sadece bir temsilcinin katılımı istenmiştir. Bu yaklaşımın tarafımızca kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.

 ’MEB ŞURASINA KATILMAYACAĞIZ’

Demokratik işleyiş ve katılım kanallarının işletilmediği bir süreç olduğunun altını çizen Kurul, sendikalarının tavrını şöyle açıkladı: “Bu gelişmeler Eğitim Sen açısından onaylanamayacak bir durum olduğundan, sendikamız 20’nci Milli Eğitim Şûrası’na katılmama kararı almıştır. Eğitim yöneticilerinin yandaş siyasal kadrolardan oluşturulduğu, her fırsatta karma eğitimin hedef haline getirildiği bir sürecin sendikamız tarafından onaylanması söz konusu değildir.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir