Ana Sayfa Haberler AKP THK’yi de yok etmenin kıyısına getirmiş

AKP THK’yi de yok etmenin kıyısına getirmiş

0
AKP THK’yi de yok etmenin kıyısına getirmiş

Türk Hava Kurumu (THK) Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman, katıldığı televizyon programında Türkiye’de 3 gündür süren yangınları söndürmek için kullanılan uçaklarla ilgili konuştu.

Yeterli yangın söndürme uçağınını olmadığına dair gelen eleştirileri yanıtlayan Duman, Halk TV’de Özlem Gürses’in sunduğu Açıkça isimli programa telefonla bağlanarak, THK’nin 2019 yılından itibaren kayyum tarafından yönetildiğini, kayyum yönetiminin Rus uçakları adına açılan ihalelere katıldığını, kurumun içinin nasıl boşaltıldığını açıkladı. Duman, THK’nin gelirleri arasında yer alan otellerden birisinin de Sezgin Baran Korkmaz tarafından işletildiğini ve uzun yıllar boyunca da THK’ye bir ödeme yapılmadığını anlattı.

İhalede taşeronluk ve kamu zararı

THK’nin sahip olduğu uçakların su taşıma kapasitesinin ihale şartlarının 100 kilo altında olduğu için ihalelere kendi uçaklarıyla giremediğini belirten Duman, THK’nin CMC Savunma Sanayii Şirketi adına ihalelere girdiğini açıkladı. Bu şirket ise Rusya’dan kiraladığı manevra kapasitesi düşük uçaklarla bugün faaliyet yürütüyor.

Yolculuk’un haberine göre THK’nın sahip olduğu 9 uçaktan 6’sı derhal kullanılabilecek uçaklardan oluşurken, açılan ihalenin adrese teslim olması sebebiyle THK uçaklarının ihaleye girememesi için getirilen 5000 litre şartı ile Türkiye’de en az 6 uçak kullanılamıyor.

THK’nin sahip olduğu uçakların günde en fazla 7-8 saat uçabileceğini anlatan Duman, bu uçakların saatlik 11 bin dolara uçabileceğini belirtirken Rusya’dan getirilen 3 uçağa ise günlük 1.3 milyon dolar ödendiğini belirtti.

İspanya, Fransa, Yunanistan, İtalya ve Almanya ile aynı kapasiteli uçakları kullandıklarını belirten Duman, bu uçakların yurtdışında saatlik fiyatının 40 bin dolar olduğunu ancak THK’nin bunu Türkiye’de 11 bin dolara uçurabildiğini açıkladı.

Ayrıca Rusya’dan gelen uçakların Türkiye’deki yangınları söndürmekte yetersiz kalacağına dikkat çeken Duman, düz alan uçaklarının kullanıldığını ancak THK’nin kendi uçaklarının Türkiye arazisine de uygun olduğunu belirtti.

Kullanacak pilot yok

Kayyum heyetinin THK’nin sahip olduğu 9 uçağı kullanacak pilot, teknik ekip ve bakım ekibinin tamamen görevden alındığını belirtti.

Yeni bir ekip kurmanın en az 4 yıl alacağına dikkat çeken Duman, uçakların neden çalışır duruma getirilmediğini sordu.

THK Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman

Görevden alınmayı reddetti

Özlem Gürses’in “eski Türk Hava Kurumu (THK) Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman” ifadesine karşı çıkan Duman, kurumun olağan genel kurulu veya Bakanlar Kurulu kararı ile kendisinin görevden alınabileceğinin yasalarda belirtildiğini açıkladı.

Ankara 9. Sulh MAhkemesi kararıyla kendisinin görevden alındığını ve yerine kayyum heyetinin atandığını ancak kararı tanımadığını açıklayan Duman, 2 yıldır kayyum heyetinin THK şubelerinin de kapattığını belirtti.

Kayyum yönetimini şöyle eleştirdi:

“Rusya’dan kiralanan uçaklar 10 ton su taşıma kapasiteli. THK’nin uçakları ise 4.9 ton su taşıma kapasiteli. 10 tonluk uçağın manevra kabiliyeti çok kısıtlı. Ormanlar yanarken yangın söndürme uçakları hangarlarda çürütülüyor.

Kayyum yönetimi THK’yi ele geçirmeye çalışıyor. Çünkü, kurumu bin 300 civarında gayrimenkulü var.

THK’nin ülke genelinde 400’e yakın şubesi var ve yaklaşık 350’si muhalif. Bu yüzden de kayyum yönetim şube binalarının giderlerini, elektrik, su ve internet faturalarını ödemiyor. Şubeler ise bir an evvel kongre yapılmasını istiyor. İktidar THK’nin milyonlarca lira değerindeki mülklerine çökmek istiyor.

Yangın söndürme uçağı pilotu olmak için bin 500 saat uçuş tecrübesi şartı var. Yani uzun yıllar pilotluk yapanlar yangın söndürme uçağı pilotu olabiliyor. Dünyada şu anda bu uçakların satıldığı bir başka ülke yok. Çünkü bu uçaklar çok değerli ve sipariş üzerine bu uçaklar üretiliyor. Şu an Türkiye bu uçaklardan almak istese 2025 yılından önce alamaz.”

THK’nin kurumlarına Sezgin Baran Korkmaz çökmüş

THK’nin sahip olduğu Laleli’deki otelin Sezgin Baran Korkmaz’a verildiğini açıklayan Duman, şöyle konuştu:

2055’e kadar kiralamışlar. Önceki yönetim hapse girdi ve hapse giren yönetim Sezgin Baran Korkmaz’a kiralamış. Oteli bedavaya kullanıyor. istinaf mahkemesine verilen bu olayda ise kayyum heyeti mahkemeye gitmeyi unutmuş. Bu işin sonunda AİHM’e kadar gideceğiz. Bu otelden aldığımız kira ile THK’nin bütün giderlerini karşılarız.

Aynı zamanda da Sezgin Baran Korkmaz THK Üniversitesi’nin mütevelli heyetine de alınmış. Duman, kendi yönetimi döneminde Korkmaz’ın heyetten atıldığını açıkladı.

Kayyum kim?

Geçtiğimiz yıllarda yolsuzluk iddiaları ile gündeme kuruma, 2019 yılının Ekim ayında Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’dan oluşan üç kişilik kayyum heyeti atandı. Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı ise 63’üncü AKP Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

Kayyum Türkiye yanarken düğündeymiş

Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı da CNN Türk’e bağlanarak eleştirilere yanıt verdi.

Aşçı, Türkiye’nin 20 yangınla mücadele ettiği günün akşamında düğünde olduğunu açıkladı. Aşçı, “Bu akşam bir özel durumum vardı. Çocukluğundan beri büyüttüğümüz bir kızımızın düğünü vardı. Oraya gitmek durumunda kaldım. Orada Sayın Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanımız da aramış, ona da ulaşamadık hakkını helal etsin. Ondan da özür diliyoruz bu anlamda” diye konuştu.

THK’nin şu an kullandığı 10 bin litre kapasiteli Rus Beriev BE-200 uçağı

THK: 20 aracımız var

Türkiye’de yangın söndürme uçağı ile ilgili haberlerin ardından yazılı bir açıklama yayımlayan Türk Hava Kurumu, “Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde 3 adet Beriev BE-200. 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mİ-8 2.500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7,500 litre kapasiteli helikopterler olmak üzere toplam 20 aracımız Manavgat’taki orman yangınları dahil, ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahale etmektedir” dedi.Ancak Bayram Duman, Türkiye’nin sahip olduğu arazi yapısında çok sayıda olan helikopterin kullanılamayacağını hatta alevleri körüklediğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here