Ana Sayfa Haberler AKP’den seçim barajı için ‘yüzde 7’ önerisi

AKP’den seçim barajı için ‘yüzde 7’ önerisi

0
AKP’den seçim barajı için ‘yüzde 7’ önerisi

AKP’nin Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında toplanan ‘Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu’ çalışmalarını tamamladı. Komisyonun raporunda, ‘seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesinin ve sonradan kurulan parti gruplarına ilişkin sınırlamaların’ önerileceği öğrenildi.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından geçen yıl cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yaşama geçirilmesinin ardından seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere bir komisyon kurulmasına karar verilmişti. Komisyonun çalışmaları tamamlandı ve bu kapsamda, ‘seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi ve sonradan kurulan parti gruplarına ilişkin sınırlamalar’ı da öngören metin Yazıcı tarafından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. 

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, hazırlanan çalışma gelecek hafta yapılacak olan AKP MYK’sında toplantısında, MYK üyelerine de sunulacak. Erdoğan’ın metne onay vermesi halinde ise MHP ile de paylaşılacak. Komisyonun hazırladığı rapor daha sonra diğer siyasi partilere iletilecek. 

Haberde, MHP’nin ‘dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine’ karşı çıktığı,  AKP’nin dar bölge seçim sisteminde, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre bir düzenleme yaptığı’ öne sürülüyor.

Ayrıca çalışmada, ‘sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği’ belirtilirken, ‘milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı’ iddia ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here