Haberler

AKP’li vekil trafikte aracını durduran polislere küfür etti, polisler hakkında yasal işlem başlatıldı

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın, Mersin’in Erdemli ilçesinde 18 Temmuz 2021 tarihinde içinde bulunduğu aracı çevirip, kimlik isteyen trafik polislerine hakaret ettiği anın görüntüsü CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır tarafından paylaşıldı.

“Senin adın ne?”

Başarır’ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden paylaştığı görüntülerde, aracı ihbar üzerine durdurduklarını söyleyen polislerle Yılmaz arasında bir diyalog yaşanıyor. Polisler Yılmaz’a kayıtlarda aracın milletvekili aracı olarak gözükmediğini söylemesi üzerine Yılmaz, “Bu benim sorunum mu? Kim ihbar ediyor benim arabamı. Senin adın ne?” diyerek polis memurunu üstü kapalı tehdit ediyor. Polis memurunun “Ekipler ihbar ediyor, telsizden ihbar geliyor” demesi üzerine de Yılmaz “Ekibe tükürürüm. Böyle terbiyesizlik mi olur? Ne zaman Erdemli’ye gelsem bu pislikle uğraşıyorum” diye bağırarak memura birkaç kez “şerefsiz” diye hakaret ediyor.

Valilikten açıklama

Görüntülerin tepki çekmesi üzerine Mersin Valiliği bir açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın yaptığı paylaşımın çarpıtma olduğu söylendi. Milletvekili tarafından hakaretlere maruz kalan polisler hakkında ise yasal işlem yapıldığı açıklandı.

Valilik tarafından yapılan açıklama şöyle:İlimizde bir ay önce, 18.07.2021 günü 18:30 sıralarında Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın arabasının durdurulması olayı ile ilgili olarak,

Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır. Bahse konu olayda Mersin milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları trafik kanununun 71. maddesi g bendinde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır. Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele il emniyet müdürüne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir. O esnada polis memurlarının yapması gereken eğer tesbit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki; görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Zeynep Gül Yılmaz ise kendini Twitter’da yaptığı paylaşımla şöyle savundu:Üzgünüm…Keşke kamuoyu böyle bir konu ile meşgul edilmeseydi. Arabamı durdurduğum ve kimlik gösterdiğim halde, yasalara aykırı ve kasıtlı bir şekilde maskesiz polisler tarafından yarım saat bekletilmemi ve maruz kaldığım hukuksuz muameleyi Aziz Milletimizin takdirine bırakıyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir