Haberler

AKP’nin üniversite politikası: İngilizce bilmeyen öğretim üyesi İngilizce kitaba bölüm yazarak doçent oldu

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Emrah Arğın yeterli puanı olmadan İngilizce bir kitaba bölüm yazarak Doçent ünvanını aldı.

Hakan Erol’un haberine göre, İngilizce yeterliliği sağlayamayan Emrah Arğın’ın daha önce de alakasız bir bölüme öğretim üyesi olduğu ortaya çıktı.

Hem kendisi hem de hocası için kadro açılmış

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü geçen yıl öğretim üyesi alımı için ilan verdi. İlanda hangi unvanla, hangi bölümlere alım yapılacağı belirtildi.

Öğretim üyesi alım ilanında belirtilen hususlar ilanların”kişiye özel verildiği” iddiasını akıllara getirdi. Resmi Gazete’de yayımlanan ilan, bazı soru işaretlerine neden oldu.

Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü Görsel İletişim Tasarımı anabilim dalına Dr. Öğretim Üyesi alınacağı, özel şart olarak da “Yönetim bilimleri anabilim dalında doktora yapmış olmak” belirtildi.

Yine Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü Görsel İletişim Tasarımı anabilim dalına Profesör alınacağı, özel şart olarak da “Doçentlik unvanını uygulamalı iletişim alanında almış olmak” belirtildi.

Üniversitenin ilanında yer verilen iki ayrı ilana iki kişiden başkası başvuramadı. Zira, ilanda aranan kriterler sadece Mustafa Yağbasan ve yıllarca asistanlığını yapan Araştırma Görevlisi Emrah Arğın’a özgüydü. Profesör ilanına o şartı karşılayan tek kişi olan Mustafa Yağbasan’ın, Doktor Öğretim Üyesi ilanına ise ilgili şartı sağlayan tek kişi olan Emrah Arğın’ın girmesi dikkat çekti.

Girdiği bölümle alakası yok

Kendilerinden başka ilana başvuran kişi olamayınca 15 Temmuz 2020 günü Mustafa Yağbasan yeni işine başlarken, Ağustos ayında da Emrah Arğın işbaşı yaptı.

Görsel İletişim, Tasarım, Grafik veya Resim gibi herhangi bir eğitimi olmayan iki kişinin Görsel İletişim Tasarımı için bir şart olarak öne sürülen “Yönetim bilimleri anabilim dalında doktora yapmış olmak” ve “Doçentlik unvanını uygulamalı iletişim alanında almış olmak” şerhleri düşülerek verilen ilan üzerine istihdam edilmeleri bir tartışma konusu olurken, olayın daha da fazlası olduğu öğrenildi.

İngilizce puanı alamadı

Emrah Arğın, araştırma görevlisi olarak asistanlığı yaptığı hocası Mustafa Yağbasan’ın imzasıyla akademik kariyerine mezun olduğu Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2010 yılında başladı. Yıllarca İngilizce çalıştı ama bir türlü üniversitesinin atanmak için istediği 65 puanı dil sınavlarından alamadı. Ancak ÖSYM’nin yaptığı dil sınavlarından yıllarca çalışıp 65 puanı alamayan Emrah Arğın, yazılan İngilizce bir kitaba “bölüm” yazarak katkı koydu, doçent oldu.

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’na (ÜAK) 2020 Ekim ayında başvurusunu yapan Emrah Arğın’ın İngilizce kitaba katkısını sunduğu çalışması ve diğer yayınları, belirlenen jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek Arğın’ın “Doçent” unvanı almasına karar verildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir