Haberler

“AKP’nin yeni anayasa taslağında ‘laiklik karşıtlığı’, parti kapatma gerekçelerinden çıkarıldı” iddiası

AKP’nin anayasa taslağında “laiklik karşıtı eylemler” sebebiyle açılan kapatma davalarının önü kesileceği öne sürüldü. AKP’ye yakın Türkiye gazetesinde yayınlanan Yücel Kayaoğlu’nun kulis haberine göre sadece “terör bağlantısı” parti kapatma gerekçesi sayılacak.

Habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da zaman zaman başkanlık ettiği 130 maddelik anayasa taslağı toplantılarında, siyasi partilerin kapatılmasına yönelik hükümler de ele alındı. Siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin geçmişte de gündeme gelen ancak Meclis’ten geçirilemeyen düzenlemeler üzerinden değerlendirmeler yapıldı.

Toplantılarda, anayasanın 68 ve 69’uncu maddelerindeki siyasi partilerle ilgili hükümlerin sadeleştirilmesi ve kapatılmalarının zorlaştırılması gündeme geldi. Buna göre siyasi partilerin sadece “terör” gerekçesi ile kapatılması önerildi. Bu öneri hayata geçerse “tüzük ve programları ile eylemlerinin eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olması” partilerin temelli kapatılmasında gerekçe olamayacak.

Mevcut anayasada, laiklik karşıtı eylemler de siyasi partilerin kapatılmasına gerekçe olarak sayılıyor. AKP’nin yeni taslağında ise bir partinin kapatılması için “terör örgütleri ile irtibatlı ve iltisaklı olması, terörü ve terörizmi desteklemesi” şartı aranacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir