Ekonomi Manşet

Altın Portakal Ödülleri: Gezi’ye, Cumartesi Anneleri’ne, İranlı kadınlara

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülleri, dün gece (8 Ekim) düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

Antalya Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen törende beş ayrı kategoride 25 ödül verildi. Ödül gecesini Nefise Karatay ve Yekta Kopan sundu.

Törende En İyi Film Ödülü Özcan Alper’in “Karanlık Gece” filmine giderken, Emin Alper’in senenin en iyi filmleri arasında gösterilen ve magnum opus‘u olarak nitelendirilen “Kurak Günler” filmi, sekiz ödülle geceden ayrıldı.,

Törende öne çıkanlar

Tören ödül alan sinemacıların yaptığı konuşmalar, kısa sürede sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına girdi.

Gecede bazı ödüller Gezi Davası’nda tutuklanan sinemacılar Çiğdem Mater ve Mine Özerden’e ithaf edilirken, bazı ödüller de Cumartesi Anneleri/İnsanları’na, Boğaziçi Direnişi/Boğaziçi Sinema Kulübü’ne ve İran’da direnen kadınlara ithaf edildi.

“Kazanamayacaksınız, tarih sizin yanınızda değil”

Festivalde öne çıkan ödül konuşmaları şöyle:

En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan Emin Alper:

“Ben sinema mezunu değilim. Yönetmen olmamda Boğaziçi Üniversitesi’nin büyük bir katkısı vardır. Ülkesinin en güzide eğitim kurumunu ele geçirilecek bir kale olarak gören zorba bir zihniyetin saldırısı altında. Utanıyorum. Bu ülkenin bu nadide kurumuna yapılan saldırıdan gerçekten utanıyorum. Ama Boğaziçi Üniversitesi direniyor. Kazanacak.

“Sadece Boğaziçi Üniversitesi değil, zorbalığa karşı direnen herkes kazanacak. Gezi direnişçileri kazanacak. Hemen yanı başımızda diktatöre karşı direnen Ukrayna halkı kazanacak. Zalim mollalara direnen kadınlar kazanacak. Bütün bu direnişçiler tiranlara, zorbalara şunları söylüyor: Kazanamayacaksınız. Tarih sizin yanınızda değil. Yıllar sonra hatıranızın önünde eğilecek kimseyi bulamayacaksınız.”

“Ekmek gibi temiz, su gibi aydın Mücella Yapıcı’ya”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Erol Babaoğlu:

“Ödülü, ekmek kadar temiz, su gibi aydın Mücella Yapıcı ve Gezi tutukluları ile paylaşıyorum. ‘Kurak Günler’, iyileşmemiz kurtulmamız gereken zihniyeti gösteriyor. Ödülü bu zihniyete karşı mücadele eden herkesle paylaşmak istiyorum. Erkeklik komplekslerini güçle ve kompleksle, sömürüyle bastırmaya çalışanlardan, savaş çığırtkanlarından kurtulabilmemiz, çakallar sofrasından kalkabilmemiz için, ağır uykulardan uyanmamız, vicdanı hatırlayarak adil ve çok sesli bir dünyayı kurabilmemiz için mücadele eden, üreten, varlığını ortaya koyan herkesle bu ödülü paylaşmak istiyorum.”

“Bu karanlık içerisinde aldığımız son ödül olsun”

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Kurak Günler”deki rolüyle Selahattin Paşalı ile paylaşan “LCV (Lütfen Cevap Veriniz)” filminin başrolü Cem Yiğit Üzümoğlu:“Bu zamana kadar bizi karanlıklar içerisinde hapseden, kuraklık, geceler içerisine hapseden herkese inat, bu, karanlık içerisine aldığımız son ödül olsun. Gelecek sene aydınlıklarla beraber buluşmak dileğiyle…”

“Çocuklarına mezar arayan Cumartesi Anneleri’ne”

En İyi Senaryo Ödülü’nü Özcan Alper’le paylaşan Murat Uyurkulak:

“Bugün günlerden cumartesi. Bu ödülü, on yıllardır devletin kaybettiği evlatlarına, çocuklarına bir mezar arayan Cumartesi Anneleri’ne ithaf ediyorum.”

“Karanlık Gece” filmiyle En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Özcan Alper: “Bu zor senaryo sürecinde benimle çalışan Murat Uyurkulak’a teşekkür etmek istiyorum. Onun dışında belki daha aydınlık senaryolar yazacağımız, sadece birileri için değil herkes için eşit yurttaşlık, kimsenin anadil hakkı için hâlâ konuşmak zorunda kalmadığı bir ülke diliyorum.

Cahide Sonku Ödülü, “Kurak Günler” filminin ortak yapımcısı Çiğdem Mater‘e verildi. Ödülü Mater’in adına Zümrüt Burul aldı. Mater, Bakırköy Cezaevi’nden mesaj gönderdi.

TIKLAYIN – Çiğdem Mater’e Cahide Sonku ödülü: Ayakta alkışlandı

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü bu hayatını kaybeden sinema yazarı Murat Özer anısına, Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN) En İyi Yönetmen Ödülü ise yönetmen Erden Kıral anısına verildi.

ÖdüllerUlusal Kısa Metraj Film YarışmasıJüri Özel Ödülü: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa
En İyi Kısa Film: Ben Tek Siz – Barış Kefeli ve Nükhet Taner

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Jüri Özel Ödülü: Düet- Ekin İlbağ, İdil Akkuş
En İyi Belgesel Film: Kim Mihri – Berna GençalpUluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Uluslararası Film: Ziyaretçi / The Visitor – Martín Boulocq
Jüri Özel Ödülü: Valeria Evleniyor / Valeria is Getting Married
En İyi Yönetmen: Ekmek ve Tuz / Bread and Salt – Damian Kocur
En İyi Kadın Oyuncu: Marina Foïs – Canavarlar / The Beasts
En İyi Erkek Oyuncu: Pejman Jamshidi – Mahkeme / DustlandUlusal Uzun Metraj Film YarışmasıEn İyi Film: Karanlık Gece – Özcan Alper, Soner Alper, Necati Akpınar
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Ayna Ayna – Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kar ve Ayı – Selcen Ergun, Nefes Polat
En İyi Yönetmen: Emin Alper – Kurak Günler
Cahide Sonku Ödülü: Çiğdem Mater
En İyi Senaryo: Murat Uyurkulak, Özcan Alper – Karanlık Gece
En İyi Kadın Oyuncu: Merve Dizdar – Kar ve Ayı
En İyi Erkek Oyuncu: Selahattin Paşalı / Kurak Günler – Cem Yiğit Üzümoğlu / LCV (Lütfen Cevap Veriniz)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Christos Karamanis – Kurak Günler
En İyi Müzik: Stefan Will – Kurak Günler
En İyi Kurgu: Özcan Vardar, Eytan İpeker – Kurak Günler
En İyi Sanat Yönetmeni: Meral Efe Yurtseven, Yunus Emre Yurtseven – Iguana Tokyo
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Laçin Ceylan – Ayna Ayna
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu – Kurak GünlerSİYAD En İyi Film Ödülü: Kurak Günler – Emin AlperFilm-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Emin Alper – Kurak Günler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir