Ana Sayfa Haberler Anketlerde AKP’nin oyu her gün eriyor

Anketlerde AKP’nin oyu her gün eriyor

0
Anketlerde AKP’nin oyu her gün eriyor

Peş peşe yapılan araştırmalar Cumhur İttifakı’ndaki erimeyi bir kez daha gözler önüne serdi. İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Ağustos 2021 Raporu ve MAK’ın seçim anketi yayımlandı. Sonuçlara göre AKP’nin aldığı oy oranları tek başına iktidar olmasına yetmiyor. Cumhur İttifakı’nın toplam oyu da yüzde 50 bandına ulaşmıyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın aktardığı verilere göre, AKP’nin oy oranları her geçen gün erimeye devam ediyor. MAK’ın verilerine göre, “Yarın bir genel seçim olsa, 24 Haziran’da oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi?” sorusuna, yüzde 50 “Evet” yanıtı verdi. Yüzde 42 “Hayır”, yüzde 8 “Kararsız/Cevap yok” çıktı. Kararsızların ise muhalefet partilerine yakın olduğu belirtildi.

AKP yüzde 33.9

MAK Danışmanlık, 5 Ağustos – 14 Ağustos 2021 tarihleri arasında bir seçim anketi yaptı. Türkiye seçmen sayısının, 57 milyon seçmenin on binde biri 5700 kişi ile 30’u büyükşehir statüsündeki iller olmak üzere; 65 ilini kapsayan araştırmada, 2850 kişiyle görüşülüp yüz yüze anket tekniği uygulandı.
Yarın bir genel seçim olsa, 24 Haziran’da oy verdiğiniz partiye göre oy tercihiniz değişecek mi? sorusuna, yüzde 50 ‘Evet’ yanıtı verdi. Yüzde 42 ‘Hayır, yüzde 8 ‘Kararsız/Cevap yok’ çıktı.

‘Yarın seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye vereceksiniz?’ sorusunun sonuçları ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra şu şekilde hesaplandı: AKP 33,9, CHP 22,72, İYİ Parti 14,7, HDP 8,4, MHP 7,71, Gelecek 2,9, DEVA 2,72, Saadet 1,55. Araştırmanın bu kısmında şu not düşüldü: “Kararsızların matematiksel dağılımı yukarıdaki tabloyu çıkarsa da; deneyimlerimiz kararsız seçmenin önemli oranda muhalefete yakın seçmen olduğunu göstermektedir. Yine de kararsızları matematiksel dağılımla göstermek pratik bir okuma imkânı sağlayacaktır.”

Ekonominin kötüleşeceği düşüncesi hakim

“Koronavirüs konusunda ne kadar endişelisiniz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 55’i ‘çok endişeliyim,’ yüzde 16’sı ‘ne endişeliyim/ne endişesizim’ yüzde 30’u ise ‘endişeli değilim’ cevabını verdi.

Araştırmada bir diğer soru ise ekonomik beklentiyle ilgili oldu. “Önümüzdeki 1 yıl içerisinde ekonominin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 47’si ‘daha kötü’, yüzde 28’i değişmez, yüzde 25’i ise ‘daha iyi’ olacağını düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here