Ana Sayfa Haberler Gezi Davası | Avrupa Konseyi Türkiye’ye raportör gönderiyor

Gezi Davası | Avrupa Konseyi Türkiye’ye raportör gönderiyor

0
Gezi Davası | Avrupa Konseyi Türkiye’ye raportör gönderiyor

Avrupa Konseyi, Gezi Davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet ve diğer yedi kişiye de 18’er yıl hapis cezasının verilmesinin ardından ilk kez Türkiye’de temaslarda bulunacak.

18-20 Mayıs’ta Avrupa Konseyi’nin yasama organı Parlamenter Meclisi’nin atadığı iki raportör Osman Kavala’nın tutukluluğunu incelemek ve temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelecek.

Bu kapsamda İngiliz parlamenter John Howell ile Letonyalı parlamenter Boris Cilevis’in Avrupa Koseyi’nin Türkiye hakkında yürüttüğü denetim süreci ve Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin görüşmeler yapması öngörülüyor.

Masada Avrupa Konseyi’nin Türkiye hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına uymadığı için başlattığı ‘ihlal’ süreci de bulunuyor.

Raportörler incelemelere ilişkin ilk gözlemlerini 24 Mayıs’ta ilgili komisyona aktaracak, daha sonraki dönemde de AKPM’ye raporlarını sunacak.

Raportörlerin ziyareti, Ankara ile Avrupa Konseyi arasındaki ilişkilerin çok zorlu bir süreçten geçtiği bir dönemde olması açısından önemli.

TIKLAYIN – Avrupa Konseyi Türkiye’ye karşı ihlal prosedürünü resmen başlattı

Haber Bia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here