Haberler

Atık işçilerine bir baskın da Sancaktepe’de gerçekleşti

İstanbul Valiliği’nin 23 Ağustos’ta kâğıt toplayıcılığın yasaklanmasına yönelik aldığı karar sonrası, atık depolarına baskınlar devam ediyor. Dün İstanbul’un Ataşehir ilçesinde yapılan operasyonda 200’e yakın kağıt toplayıcısı gözaltına alınmıştı.

Gece saatlerinde İstanbul Sancaktepe’de, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve zabıta ekipleri ilçede bulunan 36 ayrı adreste kağıt toplayıcılarına ve kağıt toplama alanlarına eş zamanlı operasyon yaptı.

“Mevzuata aykırı ve sağlıksız koşullarda faaliyet gösterdiği ve atık toplama ve ayırma işlemi yapıldığı” belirtilen 36 farklı adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Önceden belirlenen kâğıt toplama merkezlerine giren polis ekipleri, çok sayıda yabancı uyruklu kağıt toplayıcısını gözaltına aldı. Polis ekipleri, şahısların kaldığı adres ve kâğıt topladıkları alanlarda arama yaptı. Aramalarda ele geçirilen malzemelere Zabıta ekipleri el koydu.

Çok sayıda gözaltı

Kimlik tespiti yapılan kâğıt toplatıcıları üst araması yapılmasının ardından otobüs ve minibüslere bindirilen şahıslar, sağlık kontrolünden geçirildi.

Sağlık kontrolünün ardından Tuzla’da bulunan İstanbul İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. Buradaki işlemler ardından şahısların sınır dışı edileceği belirtildi.


İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklama

İstanbul Valiliği 23 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada atık toplama işleminin çevre ve halk sağlığı sorunlarına neden olduğunu iddia ederek bu işi yasakladığını duyurmuştu.

Açıklamada “Şehrimizde izinsiz-ruhsatsız atık toplama ve ayırma faaliyetleri; başta çevre ve halk sağlığı sorunları olmak üzere, kayıt dışı ve sağlıksız koşullarda istihdama yol açmakta, ayrıca kamu zararı ve haksız kazanca sebebiyet vermektedir. Bütün bu olumsuzlukları gidermek amacıyla denetimlerimiz devam ediyor, devam edecektir. Bu ilçelerimizde bir daha çekçekçi diye tabir edilen atık toplayıcıları olmaması için belediyelerimiz, muhtarlıklarımız ve hemşehrilerimizin gereken duyarlılığı göstereceklerine inancımız tamdır” ifadelerine yer verilmişti.

Valilik kararının ardından farklı ilçelerde başlayan operasyonlarda yüzlerce kağıt toplayıcısının arabasına el konurken, onlarca atık deposu da kapatıldı.

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, şunları dile getirmişti:

“3 arkadaşımız tutuklandı. Dün Valiliğin basın açıklamasını okumuşsunuzdur. Basın açıklamasında 20 polisin darp edildiği bilgisi vardı. Bu iddia gerçek değil. Polis nerede bir olay olursa sahte darp raporları alarak olayı büyütür. 8 aracın camlarının kırıldığı söyleniyor. Bu da doğru değil. 33 Afgan işçinin gözaltına alındığı söyleniyor, bunu da bize ispatlasınlar, kim bu Afganlar biz bilmek istiyoruz. Tutuklamanın zeminini oluşturmak için önceden altyapısını hazırladılar bu işin. Ama biz arkadaşlarımızı sahipsiz bırakmayacağız. Zaten Türkiye’de de dışarısı içerisi, içerisi dışarısı oldu, hiç fark etmiyor. Hepimizi alsınlar, hepimiz içeride kalalım. Zaten dışarısı da cezaevinden farksız.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir