Haberler

Başkent EnerjiSa işçileri sefalet ücretine karşı bir araya geldi

Ekonomik kriz ve sınıfsal çelişkiler derinleşirken işçi direniş ve grevleri de memletin her yanında ortaya çıkmaya devam ediyor. Toplu sözleşme sürecinde işveren EnerjiSa ve sarı sendika TES-İŞ’in işbirliğiyle sefalet ücretine mahkum edilen Başkent EnerjiSa işçileri, üç gündür eylemde.

Sendika.org’un haberine göre, Ankara Tok Sokak’ta eylem gerçekleştirdi.

“İnsanca ücret istiyoruz”

Başkent EnerjiSa işçileri, yaptıkları açıklamada yaşadıkları süreçleri, bu sürece dair kendi duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. İlk sözü işçilerden Murat Er aldı. Er, konuşmasında eyleme gelen insanların kötü bir niyetlerinin olmadığını ancak yine de işten atılma korkusuyla geldiklerini defalarca vurgularken insanca yaşayabilecek bir ücret talep ettiklerini ifade etti.

Er şöyle konuştu:

Bizim rahat geçinebileceğimiz, sadece karnımızı doyurabildiğimiz değil, mesul olduğumuz insanları da huzur ve rahat içinde yaşatabilecek bir ücret talep ediyoruz. Bugüne kadar bunu göremedik. Belki ülkemizin şartları, belki şirketin şartları buna müsade etmedi. Bilemiyoruz bunun nedenini. Bizim bir amacımız var. Biz, güzel bir şekilde, yıkıcı olmadan, devletimize, polisimize, şirketimize zarar vermeden sadece geçinebileceğimiz bir ücret talep ediyoruz. Bu sözleşme imzalanmış olabilir. Sendikamızın genel başkanı “Sözleşmeyi imzalamadım” demesine rağmen, üzücü bir şekilde, onca işçinin vebaline girerek bu sözleşmeyi imzaladı. Bunu açıkçası hiç doğru bulmadık.

“Sözleşme bizden habersiz imzalandı”

Er’in ardından söz alan başka bir işçi, aldıkları ücretin yarısının kiraya, geri kalanın yarısının faturalara gittiğini ifade ederek ancak maaşın dörtte biriyle geçinmeye çalıştıklarını belirtti. Maaşlarda iyileşme yapılmasını talep ettiğini belirten işçi, “Biz ayda 22 gün çalışıyoruz. Bunun 10 günü ev kirasına gidiyor. 5 günü faturalara gidiyor. Geriye kalan 7 günle geçiniyoruz. O yüzden maaşlarda iyileşme yapılmasını talep ediyoruz. Burada bizim kötü bir amacımız yok. Genel başkanın bizden habersiz imzaladığı toplu sözleşmeye tepki olarak toplandık” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir