Haberler

Berlin halkı konut kamulaştırma referandumunda “evet” dedi: Gözler yerel yönetime çevrildi

Sakinlerinin büyük bir bölümünün kiracı olduğu Almanya’nın başkenti olan Berlin şehri dün, bir referanduma sahne oldu.

Yükselen kiralardan kaynaklı barınma sorununun baş gösterdiği Berlin’de “Deutsche Wohnen and Co.’yu kamulaştır” isiminde bir kampanya başlatıldı.

Deutsche Wohnen and Co., Berlin duvarı yıkıldıktan sonra piyasaya açılan sosyal konutlardan önemli bir bölümünü satın alarak işletmeye başlayan bir emlak devi. Şu anda Berlin’de 110 bine yakın konutu bulunuyor. Üstelik Deutsche Wohnen and Co., bu alanda en büyük firma olsa da başka emlak şirketleri de var.

Berlinliler 3 binin üzerinde konutu olan emlak şirketlerinin kamulaştırma kapsamına alınmasını istiyor. Kampanyaya göre şirketlere mülkler için “piyasa değerinin çok altında” bir oranda geri ödeme yapılacak.

Yüzde 56, “kamulaştırmaya evet” dedi

Yapılan oylama sonuçlarına göre Berlinlilerin yüzde 56’sı kamulaştırma talebine evet dedi.

Bağlayıcılığı yok ama yerel yönetim gündeme almak zorunda kalıyor

Belirli sayıda imza toplanması durumunda herhangi bir teklifin referanduma götürülebildiği Almanya’da, konutların kamulaştırılması talebi de referanduma götürüldü. Referandum sonucunun bir bağlayıcılığı yok. Ancak referandumdan “Evet” çıkması durumunda yerel yönetim, gündemine almak zorunda kalıyor.

Kira üst sınırını yüksek mahkeme kaldırdı

Berlin’deki Yeşiller, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Sol Parti koalisyonu, Şubat ayında yükselen kiralara bir çözüm için kiraları 5 yıllığına dondurma kararı aldı. Ancak Anayasa Mahkemesi, Berlin eyalet hükümetinin Almanya’nın başkentinde kira üst sınırı koyma hakkının olmadığına karar verdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir