Dergi İnsan Hakları Muhalefet Telgrafın Gündemi

Belgesel filmi ‘6284’ yayında

İSTANBUL – Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanan “Bu Kalabalığı Hatırla” belgesel serisinin ikinci bölümü “6284” yayında.

Yönetmenliğini Vuslat Karan ve Burcu Melekoğlu’nun üstlendiği “Bu Kalabalığı Hatırla” isimli belgesel serisi, feminist hareketin geçmişini ve dünden bugüne gerçekleştirdiği kampanyaları hatırlatan bir sözlü tarih çalışmasından oluşuyor. 2022’nin Nisan ayında yayımlanan serinin ilk filmi, hala gündemden düşmeyen İstanbul Sözleşmesi’ni konu almıştı. Dün ise serinin ikinci bölümü yayımlandı. Bu bölüm, kadınların şiddetten korunmasını güvence altına alan ve seçim sürecinde pazarlık konusu haline getirilen 6284 Sayılı Kanun’a odaklanıyor.

Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği tarafından hazırlanan filmin tanıtımında, şu ifadelere yer verildi: “Bu filmde, feminist hareketin, Dayağa Karşı Yürüyüş kampanyasından başlayarak 1980’li yıllardan bu yana kadınlara yönelik şiddetle mücadelesini, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasıyla paralel yürütülen 6284 sayılı Kanun’un oluşturulması ve yürürlüğe girmesindeki emeklerini bir kez daha görüyor, kazanımlarımızın saldırı altında olduğu bu kritik süreçte verdiğimiz mücadeleyi yeniden hatırlıyoruz. Pınar İlkkaracan, Hülya Gülbahar, Zelal Ayman ve Deniz Bayram’dan kanunun oluşturulmasının ardındaki tarihi, tüm engellemelere rağmen verilen mücadeleyi dinliyoruz.”

İLK FİLME DAİR 

Serinin ilk filminde Amed’te 1995 yılında evli olduğu Hüseyin Opuz’un sistematik şiddet ve katledilme girişimine maruz kalan Nahide Opuz Davası ele alındı. Yine filmde, İstanbul Sözleşmesi’nin ortaya çıkışı ve imzalanmasında Türkiyeli feministlerin rolü, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığı süreçte verilen mücadeleye yer verildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir