AA’nın seçimlere ilişkin yaklaşımının güven vermediğini ifade ederek, “AA normal zamanlarda da siyasi iktidarı koruyup kollayan habercilik yapıyor. Erzurum’da İmamoğlu mitingi sırasında yapılan taşlı saldırıyı haber yaparken bile ‘yabancı cisimler atıldı’ diye haber yapabiliyor. Böyle bir AA, siyasi partileri duymayan, siyasi iktidar yanlısı bir kamu ajansı güven vermiyor” dedi.

AA, ŞİRKETİ AÇIKLAMAK ZORUNDA

AA’nın 2019 yılında yapılan Yerel Seçimlerde veri akışını kestiğini ve ilk sonuçlarda AKP’nin önde olduğu ilçeleri yansıttığını hatırlatan Bildirici, şunları söyledi: “Bütün bu yaklaşımlar AA’nın güvenilirliği konusundaki şüpheleri daha da arttırdı. AA bu sorulara, bu şüphelere tatmin edici cevaplar vermeli. Örneğin verileri AKP Genel Merkezinden mi alıyor, bunu bilmiyoruz. Açık açık söylemiyorlar ama görünen o ki AKP Genel Merkeziyle işbirliği halindeler. AA yetkilileri, Saygı Öztürk’e verdikleri söyleşide ne kadar düzgün bir çalışma sistemi yürüteceklerini anlatmaya çalışıyor ancak orada benim şüphemi daha da arttıran bir detay var. ‘Bir şirketle işbirliği halinde çalışacağız ancak şirketin ismi gizli’ diyor. Bir kere gazetecilik şeffaflıktır. Hiçbir şey gizli kalmaz, gizli bir şey de yapmamaları lazım. O şirketti gizleyerek şüphelerimi daha da arttırdılar, çünkü o şirket dediği şey AKP ile de çalışan bir şirket olabilir veya başka bir parti de olabilir. Kaldı ki, bir gazetecilik örgütü seçim sonuçlarını almak için niye bir şirkete ihtiyaç duysun. Bu ayrıca cevaplanması gereken bir soru. AA, şirketin kim olduğunu ve neden o şirkette iş birliği kurulduğunu açıklamak zorunda. O şirketin kim olduğunu bilmeden, adını ve neden bu işe katıldığını bilmeden seçimde AA’nın geçtiği herhangi bir habere güvenebilmem zaten mümkün değil.”

‘DEZENFORMATİF HABERLER SÖZ KONUSU’

Daha önceki dönemlerde AA dışında da seçim sonuçlarını takip eden ve kamuoyu ile paylaşan kurumların olduğunun altını çizen Bildirici, “AA’nın tek kaynak noktasına geldiyse ve tek kaynak bu kadar güvenilmez ve iktidar yanlısı olunca insanların daha farklı kaynaklara yönelmeleri, buraya şüpheli bakmaları son derece doğal. Dezenformatif haberler verdikleri doğru ama tüm olarak bakıldığında, iktidar lehine bir manipülasyon söz konusu. Seçimlerle ilgili gelişmeyi öyle değerlendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.  

‘MEDYA KURULUŞLARI AA’YI ELEŞTİRMELİ’

Söz konusu durumun etik bir yaklaşım olmadığını kaydeden Bildirici, şunları kaydetti: “Bir kamu ajansının iktidardan özerk davranması lazım ama özerk davranmıyorlar. İktidar gözetiminde, onların lehine davranan, onların aleyhine olan haberleri geçirmeyen, onları eleştirmeyen bir habercilik yapıyorlar. Dolayısıyla da etik bir yaklaşım olduğunu söylemek mümkün değil. AA’nın kendi ilan ettiği etik ilkeler de burada ihlal ediliyor. Her şeyden önce bağımsız değiller. Medya kuruluşları buna karşı AA’yı eleştirebilir, her yanlışını kamuoyuna, yüksek hakemliğine sunabilirler. İkincisi kendileri Türkiye’de seçim sonuçlarını tüm yurt düzeyinde daha sağlıklı haber almak için yeni örgütlenmeler kurabilirler. Kendi haber ağlarını kurabilirler.”

MA / Yüsra Batıhan

Bir Cevap Yazın