Haberler Manşet

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Taliban’ın Afganistan’daki yönetimi ele geçirmesi ardından bugün acil toplanıyor

Taliban’ın Afganistan’da yönetimi ele geçirmesi ardından Kabil Havaalanı’nda hareketlilik yaşanırken, BM Güvenlik Konseyi, acil toplanma kararı aldı.

KABİL HAVAALANINDA SİLAH SESLERİ

ABD’nin Kabil Büyükelçiliği, vatandaşlarını Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu yönünde haberler geldiği konusunda uyardı.

Büyükelçiliğin güvenlik uyarısında, ABD vatandaşlarından bulundukları yere sığınmaları istenirken, “Kabil’de güvenlik durumunun hızla değiştiği” ifadesi kullanıldı.Büyükelçilikteki bütün faaliyetlerin durdurulduğu belirtilen güvenlik uyarısında, Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu haberlerinin geldiği kaydedildi.

Uyarıda ayrıca büyükelçilik çalışanları ve vatandaşların Afganistan’dan tahliye edilmesi için gerekenlerin yapıldığına işaret edildi.

Associated Press ajansı kaynakları da ABD’nin Afganistan maslahatgüzarının ABD askerleri tarafından elçilikten Kabil havaalanına getirildiği bilgisini paylaştı.

NATO: TÜM UÇUŞLAR ASKIYA ALINDI

NATO yetkilisi, Kabil havaalanındaki tüm ticari uçuşların askıya alındığını, yalnızca askeri uçakların çalışmasına izin verildiğini söyledi.

GANİ: KABİL’DE KALSAYDIM İNSANİ FELAKET YAŞANACAKTI

Afganistan’dan ayrılan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’den ilk açıklama geldi. Afgan halkının canını ve malını korumak, kan dökülmesini önlemek için Kabil’den ayrıldığını söyleyen Gani, “Kabil’de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı. İsteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm” açıklamasını yaptı.

Gani şunları belirtti: “Bugün zor bir seçimle karşılaştım. Ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na girmek isteyen silahlı Taliban’ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil’e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm. Taliban yeni bir tarihsel sınavla karşı karşıya; ya Afganistan’ın adını ve onurunu koruyacaklar ya da başka yerlere öncelik verecekler. Pek çok insan korku içinde ve geleceğe güvenmiyor. Taliban’ın Afganistan’ın tüm halkı, milletleri, farklı sektörleri, kız kardeşleri ve kadınları nezdinde meşruiyet kazanması ve halkın kalbini kazanmasını gerekiyor. Bunu yapmak için net bir plan hazırlayın ve bunu halkla paylaşın.”

Öte yandan Taliban’ın “Afganistan’ın lideri” olarak ilan edeceği iddia edilen Taliban’ın Katar’daki Siyasi Ofisi’nin Direktörü Molla Baradar, yayınladığı video mesajda şu ifadeleri kullandı: “Beklenmedik bir zafere ulaştık. Allah’ın huzurunda tevazu göstermeliyiz. Şimdi imtihan zamanı. Şimdi, insanlarımıza nasıl hizmet ettiğimizi ve geleceklerini mümkün olan en iyi şekilde temin ettiğimizi (göstermenin) zamanı.”

PENTAGON ASKER SAYISINI ARTTIRDI

Reuters’ın haberine göre, Pentagon, Kabil’den tahliyeye yardım etmek için 1.000 asker daha yetkilendirdi ve Afganistan’da beklenen toplam asker sayısını 6.000’e çıkardı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir